Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Fiyatı Erirken Dört Yıllık Yarılanma Kurtuluş Olabilir

Tarihsel verilere bakıldığında Bitcoin’in dört yılda bir ralli yaşadığı görülüyor. Bu durum düşen fiyat için umut olabilir.
Bitcoin Fiyatı Erirken Dört Yıllık Yarılanma Kurtuluş Olabilir
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası son dönemde tarihinin en büyük düşüşlerinden birine tanık oluyor. Bitcoin geçen yılın Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini test ettikten sonra kayıplarını artırmaya başladı

Geçen zaman içerisinde kayıplar yüzde 70’e ulaştı ve Bitcoin yazım itibarıyla 21.000 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Düşüşün başlıca nedenleri arasında dünya genelinde enflasyonun artması ile beraber merkez bankalarının faiz artırımları ve sıkılaşma politikaları yer alıyor.

Fiyattaki düşüşün ortasında Bitcoin’in tarihsel bir metriği, ilerleyen dönemde durumun tersine dönebileceğine işaret ediyor.

Yarılanmalar Dibi Gösteriyor Olabilir

BTC yarılanma döngüsü
Kaynak: TradingView

Bir piyasa göstergesi olarak BTC yarılanmasını kullanan yatırımcılar, genellikle dijital altının fiyatı için dip noktası haline gelen yarılanma anına güvenir. Bir önceki döngüdeki yarılanmanın ardından, Bitcoin’de orta vadeli bir yükseliş meydana gelmişti.

Bitcoin’in yarılanma modeline dayanan analizin kökleri basit arz ve talep kanununda yatmaktadır. Blok ödülünün boyutu, madenciler piyasada sürekli baskı sağladığı için Bitcoin’in toplam arz enflasyonunu doğrudan etkileyebilecek bir araçtır.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin ile Küresel Piyasaların Korelasyonu Artıyor

Bu yarılanma dört bir yılda bir gerçekleşiyor ve sonuncusu 2020 yılında olmuştu. 2021 boğa koşusu sırasında Willy Woo da dahil olmak üzere birçok analist, yarılanmanın artık piyasada daha önceki kadar etkisi olmayacağına inanıyordu.

Buna neden olarak kripto para piyasasının, küresel ekonomik verilere bağımlı hale gelmesini gösteriyorlardı. Kripto para piyasasındaki makroekonomik baskının yanı sıra, Ethereum tabanlı DeFi platformlarındaki sorunlar paniğin artmasına neden oluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.