Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ETF’leri HODL Kültürüne Karşı Yeni Bir Yatırımcıyı Getirebilir

Bu yılın Ocak ayında onaylanan spot Bitcoin ETF’leri ile farklı bir yatırımcı topluluğunun geldiği belirtiliyor. Detaylar geliyor...
Bitcoin ETF’leri HODL Kültürüne Karşı Yeni Bir Yatırımcıyı Getirebilir
HABER GİRİŞ

Kripto kültürü, yatırımcıları Bitcoin’in inişli çıkışlı yolculuğunda “HODL” etmeye yani ellerindeki varlığı tutmaya teşvik eder. Bu strateji, özellikle aşırı dalgalanmalarla bilinen Bitcoin piyasasında önemli bir yer tutar.

Portföylerini düzenli olarak yeniden dengelemeye alışkın geleneksel yatırımcılar için, ETF’lerin (Borsa Yatırım Fonları) yaygınlaşmasıyla birlikte bu HODL stratejisi giderek daha az cazip hale gelebilir.

Son yıllarda kripto para birimleri giderek daha fazla kurumsal yatırımcı tarafından benimseniyor. Özellikle, Bitcoin fiyatını takip eden borsa yatırım fonlarının piyasaya sürülmesiyle bu eğilimin artması bekleniyor. Farklı bankalar, aracı kurumlar ve danışmanlar, müşterilerine ETF’ler aracılığıyla Bitcoin’e erişim sağladıkça, bu benimseme oranı daha da yükselecek.

Austin, Teksas’taki 2024 Vizyon konferansında konuşan Urban Institute Ekonomi Politikası Girişimleri Direktörü Donald Marron, “Bu toplulukta Bitcoin’e uzun vadeli bağlılık gösteren pek çok insan var. Eğer onları Bitcoin’inize yüzde 1 ayırmaya ve ona dokunmamaya ikna ederseniz, Bitcoin fiyatının yükselmesiyle büyük servet kazanımları görebilirlerdi.” açıklamasında bulundu.

Marron, geleneksel varlık tahsis stratejilerini uygulayan yatırımcıların düzenli olarak portföylerini yeniden dengeleme ihtiyacı hissedeceklerini belirtti. Bu durum, risk yönetimi açısından olumlu olsa da aynı zamanda yatırımcıların Bitcoin varlıklarını satmalarına neden olabilir.

GCM Yatırım Banner

‘HODL Yapanlar Satıcı Olacak’

CryptoQuant Araştırma Başkanı Julio Moreno da her HODLer’ın eninde sonunda bir satıcı haline geleceğini, özellikle boğa piyasalarında satışların arttığını ifade etti.

Bitwise Bitcoin ETF’nin (BITB) ihraççısı Bitwise Asset Management’ın Baş Yatırım Sorumlusu Matt Hougan, yatırımcıların Bitcoin’i diğer varlıklar gibi değerlendirmesi ve portföylerine eklemesi gerektiğini vurguladı. Hougan, Bitcoin’in üç iyi yılın ardından bir kötü yıl geçirdiği döngüsel yapısına dikkat çekti.

MassMutual Yatırım Yetkilisi Michael Allegue, yeniden dengelemenin Bitcoin’in yüksek volatilitesini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtti. Allegue, “Giderek daha fazla kurumsal sermaye geldikçe, volatilitenin azalması potansiyeli var. Çünkü birçok firma, hesaplarını yeniden dengeleyecek ve bu strateji tamamen al-tut şeklinde olmayacak” şeklinde konuştu.

ETF’lerin onaylanması ile beraber Bitcoin bu yıl hızla yükseldi ve Mart ayında 73.700 dolara çıkarak tarihi zirvesine ulaştı. BTC yazım itibarıyla 69.400 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.