Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ETF’leri FED’in Toplandığı Haftada Büyük Çıkış Yaşadı

FED’in faiz kararını açıkladığı hafta boyunca spot Bitcoin ETF’lerinde çıkışlar 580 milyon doları aştı. Ayrıntılar geliyor…
Bitcoin ETF’leri FED’in Toplandığı Haftada Büyük Çıkış Yaşadı
HABER GİRİŞ

ABD spot Bitcoin ETF’leri, geçen hafta fonlardan 580,6 milyon dolar çıkışıyla dört haftalık net giriş serisini sona erdirdi. Bitcoin ETF’leri, beş haftadan sonra ilk kez toplamda 580,6 milyon dolarlık net çıkış yaşadı.

Grayscale’in dönüştürülmüş GBTC ETF’si, yüksek ücretli fonlardan 274,3 milyon dolarlık çıkışla en büyük kaybı yaşarken, Ark Invest’in ARKB’si 149,7 milyon dolar ve Fidelity’nin FBTC’si 146,3 milyon dolarlık net çıkış kaydetti.

BlackRock’un IBIT’i, geçen hafta net giriş sağlayan tek fon oldu ve 41,6 milyon dolar çekti. Diğer ABD spot Bitcoin ETF’leri ise hafta boyunca sıfır akışlı net çıkışlar yaşadı. Ocak ayında işlem görmeye başlamasından bu yana ETF’lere toplam net giriş şu anda 15,1 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Spot Bitcoin ETF’leri, geçen haftadan önce 19 günlük bir pozitif çizgi yakalayarak 4 milyar doların üzerinde net giriş sağlamıştı. Ancak ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin ekonomiye ilişkin çelişkili sinyaller vermesi, yatırımcıların riskli varlıklardan uzaklaşmasına neden olan belirsizliğe yol açtı.

CoinShares’in son raporuna göre, dünya çapında dijital varlık yatırım ürünleri geçen hafta 600 milyon dolarlık net çıkış kaydetti ve bu, 22 Mart’tan bu yana en büyük çıkış oldu.

GCM Yatırım Banner

CoinShares Araştırma Başkanı James Butterfill, çıkışların tamamen Bitcoin’e odaklandığını ve 621 milyon dolarlık çıkış yaşandığını belirtti. Butterfill, bu durumu “beklenenden daha şahin bir FOMC toplantısı” nedeniyle yatırımcıların sabit arzlı varlıklara olan risklerini azaltmasıyla açıkladı.

Geçen haftaki kripto pazarındaki geniş çaplı satış dalgası, Bitcoin fiyatında yüzde 5’lik bir düşüşle birleşerek yönetim altındaki küresel varlıkların 100 milyar dolardan 94 milyar dolara düşmesine neden oldu. CoinShares’e göre, küresel dijital varlık yatırım ürünleri ticaret hacimleri, bu yılın haftalık ortalaması olan 22 milyar dolara kıyasla geçen hafta 11 milyar dolarda kaldı.

ABD’deki spot Bitcoin ETF’leri ise 8,73 milyar dolarlık işlem hacmi elde etti, ancak Mart başındaki 32,69 milyar dolarlık zirveden önemli ölçüde düşük kaldı. BTC yeni haftada da düşüşünü sürdürüyor ve yazım itibarıyla 65.400 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın