Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Enerji Harcaması 2015’ten Bu Yana 60 Kattan Fazla Arttı

Madenciliğin artması ile beraber enerji tüketiminde büyük yükseliş kaydedildi.
Bitcoin Enerji Harcaması 2015’ten Bu Yana 60 Kattan Fazla Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin’în fiyatı geçmiş yıllardan bu yana sürekli artmaya devam ediyor. Bu yatırımcıların ilgisini artırıyor ve madencilik faaliyetlerinin de yoğunlaşmasına neden oluyor. BTC ile ilgili başlıca eleştirilerden birisi yüksek enerji tüketimine neden olması. Yapılan son araştırma ise bu tüketimin her geçen gün daha da arttığını gösteriyor.

Citigroup tarafından yapılan bir çalışma, Bitcoin’in 2015 yılına göre 66 kat daha fazla elektrik tükettiğini ortaya koydu. Tahminler madencilikle ilişkili karbon emisyonlarına yönelik incelemelerin yoğunlaşacağı yönünde. Analistler Bitcoin’in değerindeki artış ile beraber enerji tüketiminin artmasının sürpriz olmadığını belirtiyor.

Çin Madencilikte Zirvede

Çin Madencilikte Zirvede

Raporun ayrıntılarına Bitcoin ağının küresel güç talebinin yıllık 143 terawatt saate ulaştığına yer verildi. Bu rakam Arjantin’in 2019’daki toplam elektrik üretiminden %4 daha fazla.

Analistler Çin’in çevresel kaygıların da etkisiyle ülkede madencilik faaliyetlerini durdurabileceğini düşünüyor. Kripto paraların madenciliği genişledikçe, bu durumun iklimi olumsuz yönde etkileyebileceği ve beraberinde düzenleyicilerin daha fazla inceleme yapabileceği belirtiliyor.

Çin’de madencilik faaliyetlerinin yoğun olarak uygulandığı bölgelerde enerjinin rüzgar, güneş ve hidroelektrikten elde edildiği söyleniyor. Diğer yandan hükümet fiyat seviyelerini korumak adına elektrik şebekesinde çeşitli kısıtlamalara gittiğini belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu