Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin CBOE Vadelileri ile Wall Street’e Giriş Yaptı

Bitcoinde beklenen bugün gerçekleşti ve Cboe Global Markets vadelileri işleme başladı. İşte detaylar;
Bitcoin CBOE Vadelileri ile Wall Street’e Giriş Yaptı

Bitcoin vadelileri, Cboe Global Markets aracılığıyla Wall Street’e hızlı bir giriş yaptı. Bitcoin vadelilerinin işlemlere açılmasından sadece 4 saat sonra, kontratlarda % 20 yükseliş görüldü. Dealerlar, ilk işlem hacimlerinin beklentileri aştığını ve Cboe’nin web sitesindeki yoğunluk yüzünden işlemlerin geciktiğini açıkladılar.

Ocak vadeli bitcoin kontratları 15 bin dolardan açıldı ve Pazar günü New York saati ile 10:15’te 17 bin 780 dolardan işlem gördü.

Ocak Vadeli Bitcoin Kontratları İşleme Başladı

Yaklaşık 1739 kontratın el değiştirdiği bilinirken, volatilitenin azaltılması için 2 aşamalı devre kesici uygulamaya girdi.

1739 Kontrat El Değiştirdi

Chicago merkezli Grace Hall Trading LLC yönetici ortağı Joe Van Hecke, bitcoin vadelilerinin işleme açılmasıyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Hecke, işlem yapmanın basit olduğunu ve ilerleyen süreçte sağlam bir piyasa görüleceğini düşündüğünden bahsetti.

Chicago gibi türev piyasa devlerinin buluştuğu bir yerde, bitcoin işlemlerinin başlaması büyük bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Bitcoin Vadelileri Dönüm Noktası

Bitcoine olan güvenin artmasında da türev işlemlerin faydası görülecektir. Bu nedenle bitcoinin vadeli işlemlere konu olacağının ilk duyulduğu haberler sonrasında hızlı bir yükseliş gözlendi. Ardından CME’nin yanlış paylaşımı ile rekorlar ardı ardına geldi. Şimdi ise CME öncesi Cboe’nin işlemlere başlaması yakında bir yükselişin habercisi olabilir.

Bitcoin vadelilerinden ilk devre kesici, işlemlere başladıktan 2,5 saat sonra, ikinci ise 4 saat sonra uygulandı.

Vadeli İşlemler Devre Kesici Uygulaması

Cboe’nin web sitesinden yapılan açıklamaya göre; fiyatların % 10 artması veya azalması sonucunda devre kesiciler tetikleniyor. Daha sonra işlemlere 2 dakika ara veriliyor. Fiyatların % 20 seviyesinde oynamasıyla birlikte devre kesici yine tetikleniyor ve işlemlere 5 dakika ara veriliyor. Eğer % 30 artış veya azalış görülürse de işlemler en az 5 dakikalığına duruyor.

Deutsche Bank Başekonomisti Torsten Slok, 2018 risklerine ilişkin raporunda bitcoine de yer verdi.

Torsten Slok Bitcoin Yorumu

Slok, bitcoin ve benzeri kripto paralarda “vahşi” fiyat hareketlerinin daha sistematik bir hale gelebileceğini belirtti. Geçen haftalarda ise bitcoinin çılgınlık olduğunu ve 2018’de piyasayı etkileyebilecek bir risk olabileceği yönünde uyarılarda bulunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum