Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Balinalarının Varlıkları, Artan Enflasyon Korkusuna Rağmen En Yüksek Seviyeye Ulaştı

Yükselen enflasyon beklentileri arasında yenilenen satın alma, yatırımın Bitcoin için birincil kullanım durumu olduğunu gösteriyor.
Bitcoin Balinalarının Varlıkları, Artan Enflasyon Korkusuna Rağmen En Yüksek Seviyeye Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde enflasyonun artacağına dair korkular, değerli varlıklara yatırım yapma durumunu güçlendirdiğinden, Bitcoin balinaları, alımlarını sürdürüyor gibi görünüyor.

Chainalysis’in raporuna göre, en az 1.000 BTC tutan büyük yatırımcılar, geçen hafta 142.000 BTC topladı ve kümülatif hesaplamayı yaklaşık 200.000 BTC’ye çıkardı. Bu 2021’in en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Yükselen enflasyon beklentileri arasında yenilenen satın alma, Bitcoin’in öncelikli yatırım aracı olduğunu gösteriyor. Raporda, Bitcoin’in dijital altın olarak görüldüğüne dikkat çekiliyor ve kurumların uzun vadeli planlar yaptığına yer verildi.

BTC balina varlıkları
Kaynak: Chainalysis

Piyasanın uzun vadeli fiyat baskılarını nasıl öngördüğünü temsil eden ABD 10 yıllık başabaş oranı, son on yılın en yüksek seviyesi olan %2.64’e yükseldi. Bitcoin, Ekim ayında yaklaşık %40 oranında ralli yaparak 66.975 dolarlık rekor seviyeye ulaştı.

JPMorgan analistleri, ralliyi Bitcoin’in bir enflasyon koruması olduğu algısına bağladılar. Algı, Bitcoin’in madencilik ödülünün yarılanmasından kaynaklanıyor. Chainalysis’e göre, Bitcoin’in uzun vadede Ethereum’a yenilmemesi için Web3 ve merkezi olmayan finans gibi kripto alt sektörlerde kendisini göstermesi gerekiyor.

BTC 3 aylık fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Balina stoklarındaki artış, son rallinin güçlü eller tarafından desteklendiğini ve sürdürülebilir olduğunu ortaya kanıtlıyor. Bitcoin’in yükseliş momentumu, balina varlıklarının azalmaya başlamasıyla ilk çeyrekte gücünü kaybetmişti.

Mayıs ayında ise büyük bir çöküş yaşanmıştı. Kripto para birimi o dönem düşüşünü 64.000 dolardan 29.000 dolara kadar taşımıştı. BTC son çeyrekte yeniden toparlanıyor ve an itibariyle 62.800 dolar seviyesinden işlem görüyor. Piyasa değerini yeniden 1 trilyon doların üzerine taşıyan BTC, 67.000 dolara çıkarak yeni ATH seviyesini belirlemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%