Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Azalan Savaş Gerilimi ile Yeniden Yükseliyor

Rusya ile Ukrayna arasında gerilimi azaltıcı gelişmeler, Bitcoin’in fiyatına olumlu yansıyor. Detaylar geliyor…
Bitcoin Azalan Savaş Gerilimi ile Yeniden Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Son günlerde Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim küresel piyasalar ve kripto paralar üzerindeki baskının artmasına neden olmuştu. Geçtiğimiz gün taraflardan gelen tansiyonu düşürücü açıklamalar, piyasalarda yeniden yükseliş etkisi yaratıyor.

Rusya’nın Ukrayna sınırından bazı askerlerini çektiğini ve diplomatik çözüm bulunabileceğini açıklaması sonrası, Bitcoin kazançlarını artırdı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Putin ile yaptığı görüşmesinin ardından, batılı ülkelere sunulan güvenlik garantileri ile ilgili önerilerin kilit maddelerinde ABD ve NATO ile anlaşma şansının olduğunu belirterek, ‘şans her zaman var’ ifadesini kullandı. Bu açıklama piyasalarda olumlu fiyatlandı.

Kripto para birimi geçen haftadan sonra yeniden 44.000 doların üzerine çıktı. Dijital varlık an itibariyle bu seviyeden işlem görüyor. Ethereum tarafında da artış sürdü ve 3.150 dolara doğru bir hareket yaşandı.

Bitcoin günlük grafik
Kaynak: TradingView

Yatırımcılar geçtiğimiz gün açıklanan Ocak ayında %9,8’e ulaşan ABD üretici fiyat endeksindeki (ÜFE) artış ve FED’İn sıkılaşma söylemlerinden dolayı endişe duymaya devam ediyor.

Teknik olarak bakıldığında 40.000 doların üzerinde kalan BTC’nin çıkış trendini sürdürmesi bekleniyor. Kısa vadedeki geri çekilmelerin ise yine bu seviyeye kadar olabileceği tahmin ediliyor.

Son yükseliş önceki fiyat artışlarına benzer şekilde düşük hacimde gerçekleşti. Bu da alım gücünün zayıf olduğunu gösteriyor. Göreceli güç endeksi ( RSI ) henüz aşırı alım bölgesinde değil ve bu da alıcıların düşüşlerde aktif olabileceği anlamına geliyor.

Bitcoin için yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde fiyatın 46.000 – 50.000 dolar dirençlerini test etmesi mümkün olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%