Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin Boğalarla Vedalaşıp Ayılara Merhaba mı Diyor?

Bitcoin çılgın hareketlerini geride bırakıp, ayı piyasasına selam vermeye başladı. Peki, gerçekten öyle mi?
Bitcoin Boğalarla Vedalaşıp Ayılara Merhaba mı Diyor?

Bitcoin fiyatları, 2017 yılının başından bu yana % 1600 oranında değer kazandı. Ama çıkış amacına uygun olarak, henüz küresel bir ödeme sistemi olarak tanınmadı. Buna karşın üst üste gelen rekorlar sonrasında birkaç haftadır durgun bir seyir izliyor. Hatta CME bitcoin vadelilerinin işleme açılacağı duyulduğunda görülen rekorlar, işlemlerin başlamasıyla görülmedi. Doğal olarak acaba “bitcoin boğalarla vedalaşıp, ayılara merhaba mı diyor” merak edilmeye başlandı.

Bitcoinde görülen düşüş hareketleri, hisse senetleri ile karşılaştırıldığı zaman ayı piyasasına işaret ediyor.

Bitcoin Ayı Piyasasına İşaret Ediyor

Hisse senedi piyasasında bir zirveden sonra % 20 oranında bir düşüş görülmesi, ayı piyasasına giriş olarak tanımlanıyor. Bitcoin satış fiyatı, Çarşamba günü bu tanıma uygun hareket etti. Çarşamba günü görülen seviye, tarihi zirvesinin % 20 altına işaret ediyor. Bu nedenlere bağlı olarak bitcoinin geçen aydan beri ilk defa ayı piyasasına giriş yaptığı düşünülüyor.

Bitcoin fiyatları incelendiği zaman Ağustos ayından beri ayı piyasasına işaret eden 3 dip seviyesi bulunuyor.

Bitcoinin 3 Dip Seviyesi Bulunuyor

Uzmanların yorumlarına karşın, bitcoinin bir hisse senedi gibi değerlendirilmesi ne kadar doğru tartışılır. Çünkü bir menkul kıymet özelliği göstermekten daha çok döviz ve emtia benzetmelerine daha uygun görünüyor. Üstelik hiçbir yatırım aracının fiyatında bu kadar uzun süreli rekor yükselişler görülmemiştir. Görülse bile bunun bir balon olduğu ve bir süre sonra patladığı bilinmektedir.

Bitcoindeki düşüşü yorumlamak için diğer bir karşılaştırma, Wells Fargo & Co ile yapılıyor.

Wells Fargo Bitcoin Karşılaştırması

Wells Fargo & Co piyasa değeri anlamında bitcoine en yakın şirkettir. Hisse senetleri ayı piyasasına girdiğinde değer kayıpları, 2015 Temmuz’dan 2016 Ekim’e kadar sürmüştü. Bu da 1 yıldan daha uzun bir süreye işaret ediyor. Bitcoinde ayı piyasasını açıklayacak en yakın yorum da şimdilik bu benzetme ile yapılıyor.

Bitcoindeki tarihi düşüşe karşın, kardeşi olarak görülen bitcoin cash rekor kırmaya ve bilinirliğini artırmaya devam ediyor.

Bitcoin Cash Rekor Kırıyor

Bitcoin fiyatlarındaki son düşüşün nedeni; Bitcoin.com’un kurucusu Emil Oldenburg’un yorumları olmuştu. Elindeki tüm bitcoinleri, “faydasız, eski ve riskli” olarak tanımlayarak satmıştı. Dolayısıyla bu satış bitcoine sert düşüş getirdi. Bitcoin cash ise Coinbase tarafından yapılan yorumlarla tırmandı. Canlı coin borsası, bitcoin cashi alım, satım ve takas işlemlerine açacağını açıklayarak % 62 oranında yükselmesini sağladı.

Twitter kullanıcıları ise #BitcoineNelerOluyor etiketiyle yaşanan düşüşe yorumlarını yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum