Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ATM Sayısı Artıyor: Mart Ayında Rekor Kırıldı

Kripto paralara olan ilgi dünya genelinde yaygınlaşırken, kurulan Bitcoin ATM sayısında da artış gözlemleniyor.
Bitcoin ATM Sayısı Artıyor: Mart Ayında Rekor Kırıldı
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri geçmiş yıllardan bu yana daha geniş kitlelere ulaşıyor. Bu büyümenin sürdürülmesi adına pek çok ülkede Bitcoin ATM cihazları kuruluyor. Bu cihazlar daha fazla kullanıcının kripto varlıklara erişimini sağlıyor.

Son veriler geçtiğimiz Mart ayında kurulan ATM sayısının arttığını ortaya koyuyor. Aktarılan son verilere göre Mart ayında dünya genelinde toplam 686 Bitcoin ATM’si kuruldu. Mart ayı içerisinde toplam cihaz sayısı 36.023’ten 36.709’a kadar yükseldi.

Bu artış günlük kurulan ATM sayısının ortalama 22 olduğunu gösteriyor. Coin ATM Radar tarafından sağlanan istatistiklere göre, dünyadaki toplam kripto ATM sayısı bugün itibarıyla 36.733’e ulaştı.

Küresel Kripto ATM sayısı
Kaynak: Coin ATM Radar

Kurulu olan tüm ATM’ler bu platform tarafından izlenmiyor. Dolayısıyla gerçek sayının çok daha fazla olduğu söylenebilir. ABD, Bitcoin ATM sayısı ile dünya genelinde lider konumda.

Yatırımcılar, Bitcoin ATH seviyesinden uzakta olmasına rağmen uzun vadeli iyimser beklentilerini koruyor. Kripto para birim geçen yılın Kasım ayında 69.000 dolar ile tarihi zirvesini yinelemişti.

GCM Yatırım Banner

Bugün itibarıyla BTC’nin fiyatı 41.000 dolar seviyesinde bulunuyor. Bitcoin ATM’lerinin başlıca farkı, kripto para borsalarındaki KYC özelliğini barındırmaması oluyor.

Geçtiğimiz haftalarda İngiltere’nin düzenleyicisi Mali Davranış Otoritesi, (FCA) faaliyette olan kripto ATM’leri yasa dışı olduğu gerekçesiyle kapatılmasına karar vermişti. Kurum bu hizmetleri sunan firmaların FCA’ya kayıtlı olması gerektiğini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.