Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Arz Metrikleri Yeni Bir Boğa Koşusuna İşaret Ediyor

En az bir yıldır atıl durumda olan BTC arzının oranı, yeni bir artışı tetikleyebilir.
Bitcoin’in Arz Metrikleri Yeni Bir Boğa Koşusuna İşaret Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Uzun vadeli Bitcoin sahipleri, yaptıkları birikim ile yeni bir fiyat artışı başlatmak üzere olabilir. Zincir üstü izleme kaynağı Glassnode’a göre, Bitcoin arzının yeni bir yaşlanma sürecine girmesi gerekiyor .

Glassnode araştırmacıları, aktif arz metriğine dikkat çekerek, en son bir yıl veya daha uzun süre önce hareket eden Bitcoin arzının yüzdesinin dip oluşturduğunu kaydetti.

Daah önce hodlers diye adlandırılan yatırımcılar birikim yapmaya başladı ve genel olarak atıl arz yaşını artırdı. Bu da, talebin mevcut BTC’ye göre arttığı ve bunun sonucunda fiyatın fayda sağlayan bir arz sıkıntısı yarattı. Azalan arz metriği ise yeni zirvelere zemin hazırladı.

BTC 1 yıldan eski arzı
Kaynak: Glassnode

Böyle bir döngüsel model, 2017 yılının sonlarında Bitcoin’in 20.000 dolara koştuğu sırada oyundaydı ve Nisan 2021’deki yeni ATH görüldüğünde de çalışmış görünüyor. En az 1 yıldır hareketsiz olan Bitcoin arzı %54,2 ile dip seviyelere indi. 2017 zirvesiyle karşılaştırıldığında bu, BTC’nin büyük oranının soğuk cüzdanlarda kaldığını gösteriyor.

Son zamanlarda, veriler genel olarak güçlü ellerin BTC arzını Ekim 2020’den bu yana herhangi bir zamanda olduğundan daha fazla kontrol ettiği belirtiliyor. Diğer yandan Mayıs ve Eylül aylarında olduğu üzere, kaldıraçlı oyuncuların tasfiye edilmesi için büyük düzeltmeler gerçekleşiyor.

Bitcoin son günlerde sert bir düzeltme aldı ve 39.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Buradan toparlanan kripto para birimi yazım itibariyle 44.000 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu