Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin, Altcoinleri Ezdi: Hakimiyet 30 Ayın Zirvesinde

Bitcoin’deki son fiyat yükselişi piyasa hakimiyetini de yukarı taşıdı ve bu durum altcoin piyasasında baskılanmaya neden oldu. Detaylar geliyor..
Bitcoin, Altcoinleri Ezdi: Hakimiyet 30 Ayın Zirvesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geride kalan aylarda baskılanan ve kayıplara sahne olan Bitcoin, son günlerde uzun zamandır görülmeyen bir yükseliş hareketine imza attı. Kripto para birimi 35.000 doların üzerine çıktı ve 17 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

BTC yazım itibarıyla 34.500 dolar yakınlarında işlem görüyor. Dijital varlıktaki bu yükseliş hareketi, piyasa hakimiyetindeki artışı da beraberinde getirdi. BTC’nin piyasa hakimiyeti yüzde 54,4 ile Nisan 2021’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

BTC piyasa hakimiyeti
Kaynak: TradingView

ABD’de spot Bitcoin ETF’inin onaylanacağına ilişkin beklentiler, fiyattaki yükselişte başlıca katalizör oldu. BTC’nin piyasa hakimiyetini artırarak yükselmesi, marketin geri kalanını temsil eden altcoinlerin baskılanmasına neden oldu.

Piyasa hakimiyetinde yüzde 50’nin üzerinde bir değer, BTC’nin diğer tüm kripto para birimlerinden daha değerli olduğu anlamına geliyor.

Piyasa hakimiyetini temsil eden endeks, Haziran’dan önce neredeyse iki yıl boyunca yüzde 39 ile yüzde 49 arasında salındı. Bu çıkış, BlackRock’un ABD’de spot BTC ETF başvurusunda bulunduğuna ilişkin haberlerin ardından BTC’nin 30.000 doların üzerine çıkmasıyla aynı zamana denk geldi.

GCM Yatırım Banner

Crypto Is Macro’nun yazarı ve piyasa analisti Noelle Acheson’a göre, BTC hakimiyetinin yükselişi, kripto piyasası döngüsü ve Bitcoin’in, Ethereum dahil olmak üzere altcoinlere kıyasla daha az riskli bir varlık olarak çekiciliğiyle açıklanabilir.

Acheson, “Bitcoin, döngünün başlarında kripto piyasalarına liderlik etme eğiliminde, ancak yatırımcılar risk eğrisi üzerinde daha rahat hareket etmeye başladığında hakimiyetini kaybediyor.” notunu düştü.

Veriler BTC’nin geçen ayın başından bu yana yüzde 30’a yakın arttığını gösteriyor. Bu süreçte Ethereum’daki yükseliş yüzde 12 ile sınırlı kaldı. Bitcoin bu yıl genelinde değerini ikiye katlarken, ETH’deki artış yüzde 50 seviyesinde oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.