Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin 55 Bin Dolara mı İniyor? Bu Faktörler Gözden Kaçmamalı!

Bitcoin ETF çıkışlarındaki artışın yanı sıra çeşitli önemli faktörlerin BTC fiyatını 55 bin dolar seviyesine çekebileceği belirtiliyor. Detaylar haberde;
Bitcoin 55 Bin Dolara mı İniyor? Bu Faktörler Gözden Kaçmamalı!
HABER GİRİŞ

Son 24 saat içinde yaşanan yüzde 3’lük düşüş sonucunda 60 bin dolar seviyesini korumaya çalışan Bitcoin’in (BTC) fiyatındaki bu düşüşün daha da derinleşip derinleşmeyeceği merak ediliyor. Yükselen BTC ETF çıkışları, madencilerin teslimiyeti, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimleri konusundaki şahin tutumu gibi unsurların, fiyatın Temmuz ayında 55 bin dolar seviyesine düşme riskini artırdığından bahsediliyor.

Uzmanlar, Pazartesi gününden bu yana Bitcoin ETF net giriş hacmindeki sürekli düşüşün, azalan piyasa duyarlılığını vurguladığına; BTC fiyatının günü kritik 60 bin dolar seviyesinin altında kapatması halinde, satış tarafındaki baskının muhtemelen artarak 55 bin dolara düşüşün yolunu açabileceğine dikkat çekiyor.

BTC Fiyatındaki Düşüş Görünümünün Arkasında Ne Var?

Öncü kripto varlık, Temmuz ayına 60 bin dolardan tırmanarak ve 63 bin dolarlık direnci test ederek olumlu bir adımla başladı. Ancak 63 bin dolarlık direncin aşılamayıp trendin tersine dönmesi, Bitcoin ETF’leri, Bitcoin madencilerinin teslim olması, küresel ekonomideki belirsizlik ve düzenlemeler gibi çeşitli faktörlere bağlanıyor.

Bitcoin ETF’lerinin Cuma günü, 150 milyon doların üzerinde şaşırtıcı bir net giriş hacmiyle haftayı kapatmasının ardından, Pazartesi günü trend düşüşe geçti. SoSoValue ETF verilerine göre yatırımcılar 13,62 milyon dolarlık net çıkışla Salı günü de çıkışlarını sürdürdü.

BTC ETF Çıkışları Sürüyor
Kaynak: SoSoValue ETF

Uzmanlar, son birkaç aydaki eğilimin, çıkışların yalnızca Bitcoin üzerinde değil, daha geniş kripto piyasası üzerinde de olumsuz bir etkisi olduğunu gösterdiğini vurguluyor.

GCM Yatırım Banner

ETF akışlarındaki gerilemenin yanı sıra madenci kapitülasyonunun da zirvede olduğu belirtiliyor. Bu durum, madenci ödüllerini 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşüren Bitcoin halvinginden (yarılanma) birkaç ay sonra gerçekleşti.

BTC madenciliği yapan küçük şirketlerin yüksek işletme maliyetleri ile mücadele ettiği ve fiyatların düşüş trendinde olması nedeniyle ellerindeki stokları sattıkları belirtiliyor. Aynı zamanda, madencilerin borsalardaki mevduatlarındaki artışın, toparlanma ivmesini azaltırken kilit destek alanları üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

Küresel ekonomik manzaranın da özellikle Bitcoin fiyatındaki satışlara katkıda bulunan bir faktör olduğunun altı çiziliyor. ABD’de enflasyonun yıllık yüzde 4,6’ya gerilemesine rağmen, FED hala yüzde 2’lik hedefinden çok uzakta. Banka, bu yıl en az 3 faiz indirimi öngörmesine rağmen kararlı ve şahin bir duruş sergiliyor. Dahası, bazı iyimser ekonomistlerin Eylül ayını, kötümser ekonomistlerin ise Aralık ayını işaret etmesiyle bu beklenti yakın zamanda 1’e revize edildi.

AnalistlEr, yüksek faiz oranlarının, Bitcoin ve hisse senetleri gibi yüksek riskli varlıkları olumsuz etkilediğinin; bu nedenle, FED’in yılın ikinci yarısında güvercin bir duruş sergilemediği sürece, makro manzaranın uzun vadede düşüş eğiliminde kalabileceğinin altnı çiziyor.

Bitcoin’in Fiyat Düzeltmesi Ne Kadar İleri Gidebilir?

Hareketli ortalama yakınsama sapmasının (MACD) işaret ettiği üzere Bitcoin’in 60 bin dolar seviyesinin altına düşmesinin yakın göründüğünü belirten analistler, düzeltmenin 55 bin dolara kadar devam edebileceği uyarısında bulunuyor.

60 bin dolar civarındaki desteğin, yükseliş trendinin yeniden başlaması için kritik önem taşıdığı, kırılım halinde fiyatın 200 günlük EMA’nın altında hararetli bir satışa işaret ettiği ifade ediliyor.

Uzmanlar, 55 bin ila 56 bin dolar arasındaki bir sonraki desteğin işe yarayacağını söylerken, buranın düzeltmeyi durduramaması halinde ise düşüşün 52 bin dolar ve ve 50 bin dolar gibi alanları ulaşılabilir hale getirebileceği uyarısında bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.