Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin 12 Bin Dolara İlerlerken Piyasa Değeri Rekor Seviyelerde

Bitcoindeki dalgalı yükseliş, yeni rekorları beraberinde getiriyor. Hem fiyatı hem de piyasa değeri artan bitcoin ile ilgili gelişmeler haberde;
Bitcoin 12 Bin Dolara İlerlerken Piyasa Değeri Rekor Seviyelerde

Yılın en çok ses getiren yatırım aracı bitcoin ve beraberinde taşıdığı kripto paralar oldu. Fiyatlarında dalgalı yükselişle her geçen gün yeni bir rekor görülürken, piyasa değerleri dünya ülkelerinin GSYİH’lerini geçmeye başladı. Bitcoinin piyasa değeri 200 milyar dolara yaklaşırken; Romanya, Yeni Zelanda, Irak ve Cezayir gibi ülkelerden daha büyük bir ekonomiye ulaştı.

Bitcoinde yeni rekor 11 bin 874 dolara işaret ederken, bazı borsalarda 12 bin liraya sadece birkaç dolar uzakta.

Bitcoin 12 Bin Dolara Yaklaştı

29 Kasım tarihinde 11 bin seviyesini geçen bitcoin, piyasa değerini 190 milyar doların üzerine taşıdı. CME ve CBOE gibi borsaların bitcoine dayalı türev ürünlerine izin çıkarken, 18 Aralık tarihinde işlemlere başlanacağı haberi geldi. Ülkemizde sermaye piyasalarının denetleyici mekanizması SPK ise sanal paraya dayalı spot ve türev işlemlerin yapılmaması gerektiğini söyledi.

11 bin doların üstünü gören bitcoin, aynı hızla 9 bin dolara kadar gerilemişti. Ama uzun sürmedi ve yeniden çıkış yaşandı.

Bitcoin Geçen Hafta Dalgalandı

Geçen haftaki sert iniş çıkışların ardından 12 bin dolara yaklaşan bitcoinin, toplam piyasa değerindeki artış ise dikkatlerden kaçmıyor. Çünkü dünya ülkelerinin GSYİH verileri ile karşılaştırıldığında, birçoğunu açık ara farkla geride bıraktığı görülüyor.

Dünya Bankası ve Coinmarketcap verilerine göre; bitcoin piyasa değeri ile birçok ülkeden daha büyük bir ekonomiye sahip.

Bitcoin Birçok Ülkeden Daha Büyük

Dünya genelinde sadece 49 ülkenin milli gelirinin, bitcoinin piyasa değerinden daha fazla olduğu görülüyor. Türkiye fiyatı ise 47 bin liranın üzerinden işlem gören bitcoinin patlayıp patlamayacağı ise büyük bir merakla bekleniyor.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise bitcoin için soru önergesi hazırlayan diğer bir isim oldu.

Fevzi Gürer Bitcoin Soru Önergesi

Daha önce HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Binali Yıldırım’ın yazılı olarak cevaplandırmasını istediği bir soru önergesi hazırlamıştı. Gürer ise Türkiye’de katılımcı sayısının artmasıyla birlikte cevaplanması gereken sorular olduğunu gündeme taşıdı.

Gürer, sanal paraların kara para aklama ve uyuşturucu ticaretinde kullanılabilir olmasına da dikkat çekti.

Gürer Bitcoin Tanımlaması İstedi

Sanal paralarla ilgili başlangıç adımı sayılabileceği için hükümetin bu konudaki düşünce, tavır ve uygulamanın şekillenmesi gerektiğine değindi. Gürer, gün geçtikçe sanal paraların daha geniş kitlelere ulaştığını belirtti ve bu konuda mutlaka bir çalışma yapılması gerektiğini, ardından kamuoyuna yansıtılması gerektiğini dile getirdi. Bakalım Başbakan Binali Yıldırım bu konuda düşüncelerini ne zaman açıklayacak…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum