Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIS’ten Hükümetlere Uyarı: Kamu Harcamalarını Azaltın

Dünya Merkez Bankası'nın şemsiye kuruluşu BIS, küresel ekonominin enflasyonla mücadelede kritik bir noktada olduğu konusunda uyardı.
BIS’ten Hükümetlere Uyarı: Kamu Harcamalarını Azaltın
HABER GİRİŞ

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) bugünkü raporunda enflasyonun son on yılın rekor yüksek seviyelerinden düşmeye başladığını ancak merkez bankalarının işinin henüz bitmediğini söyledi. Bankaların fiyat istikrarını yeniden sağlaması için önemli ve zor bir noktada olduğuna işaret etti.

BIS raporunda bankalara daha fazla faiz artırımı çağrısında bulunurken, ülkelerin enflasyonu dizginleme çalışmasında dünya ekonomisinin çok önemli bir noktada olduğu vurguladı.

Raporda BIS Genel Müdürü Agustin Carstens’in görüşlerine de yer verildi. Castens, “Bugün temel politika sorunu, enflasyonu tamamen ehlileştirmeye devam ediyor ve son mil tipik olarak en zoru.” ifadelerini kullandı.

Yükün birçok omuza bindiğini ancak hemen harekete geçmemenin riskleri uzun vadede artıracağına dikkat çekti. Ayrıca Castens, merkez bankalarının fiyat istikrarını yeniden sağlamak ve insanların satın alma gücünü korumak için rotasında kalması gerektiğini de bildirdi.

Maliye ve İhtiyatlı Politikalar Finansal Sistemi İstikrara Kavuşturabilir

Maliye ve ihtiyatlı politikalara işaret edilen raporda, söz konusu politikalarla ekonomiyi ile finansal sistemin istikrara kavuşturulması için üzerlerine düşeni yapabileceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Hükümetlerin bütçelerini sıkılaştırması gerektiğinin altı çizilerek, “Bu, merkez bankalarının faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma ihtiyacını azaltarak enflasyonun kontrol altına alınmasına ve finansal istikrar risklerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olacaktır.” görüşü iletildi.

Düzenleyici ve denetleyici otoritelerin, finansal sistemi güçlendirmek için ellerindeki tüm araçları devreye sokarak merkez bankalarına daha fazla hareket alanı sağlayabileceği de öne sürüldü.

İstikrar Politikalarının Sınırları Belli Olmalı

BIS Para ve Ekonomi Departmanı Başkanı Claudio Borio konuyla ilgili, “Mevcut gerilimler, büyümenin fiili motorları olarak para ve maliye politikasına onlarca yıldır güvenmenin doruk noktasıdır.” ifadelerini kullandı.

Borio, “Bu ‘büyüme yanılsaması’ yanılgısının üstesinden gelmek ve tutarlı bir politika karışımı bulmak, istikrar politikalarının sınırlamalarını kabul ederek zihniyetlerde bir değişiklik gerektirir.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.