Yatırım yapmaya başla!

BIST100 Kasım Ayını %0,21 Kayıpla Kapatırken, ABD Endeksleri de Düşüşle Açıldı

Gün içinde 107 bin üzerindeki yolculuğunu sürdüren Borsa İstanbul kapanışa doğru artan kar satışlarıyla düşüşe geçti. ABD endeksleri ise düşüşle açıldıktan sonra kayıplarını genişletti.
BIST100 Kasım Ayını %0,21 Kayıpla Kapatırken, ABD Endeksleri de Düşüşle Açıldı

Kasım ayının son işlem gününde küresel piyasaların radarında yer alan en önemli konu ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri oldu. İki ülke arasında görüşmeler oldukça pozitif ortamda sürerken, önceki gün ABD Başkanı Trump’ın Hong Kong konusunda Çin’e yaptırım öngören yasa tasarısını onaylaması piyasanın kaygısını yeniden artırdı.

Küresel piyasalar bu gelişmenin ardından karışık seyretti. Analistler Türkiye borsalarının bu gelişmeden sıyrılarak pozitif hareket etmesine dikkat çekmişti. Ancak haftanın ve ayın son işlem günün de Borsa İstanbul da düşüşe yöneldi.

BIST 100 Endeksi Kasım ayının son işlem gününü %0,21 kayıpla 106,903 puandan tamamladı.

BIST 100 EndeksiHaftanın son işlem gününe yükselişle başlayan Borsa İstanbul, gün içinde 106.564 – 107.670 puan arasında hareket etti. Dün küresel piyasalardaki düşüşten pozitif ayrışarak 107 bin puan üzerinden kapanmıştı.

Ancak buradaki konumunu koruyamadı ve haftayı kayıpla tamamladı. Cuma günü toplam işlem hacmi ise 7,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Analistler söz konusu düşüşte ABD ile Türkiye arasında süren S-400 meselesinin de etkisi olduğunu belirtiyor.

Yüzde 0,26 düşüşle açılan Dow Jones kayıplarını genişletti.

ABD Endeksler Düşüşle AçıldıTicaret görüşmelerinin iyi gitmesiyle haftanın ilk günlerinde rekor seviyeleri gören ABD endeksleri, işlemlere düşüşle başladı. Dün Şükran Günü tatili sebebiyle piyasalar kapalıydı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Hong Kong’daki protestocuları destekleyen yasa tasarısını onaylamasının ardından Çin’den bir misilleme bekleniyor.

Bir taraftan da ABD’nin 15 Aralık’ta devreye sokacağı ek vergi tarifesi konuşuluyor. Küresel piyasalar ise bu gelişmeleri izlerken düşüş trendine girmiş durumda. Dow Jones Endeksi %0,26 kayıpla 28.090,19 puandan açıldıktan sonra 28,066,92’ye kadar geriledi.

%0,19 düşüşle 3.147,68 puandan açılan S&P 500 Endeksi 3.145,07’ye, %0,26 düşüşle 8.682,94 puandan açılan Nasdaq Endeksi ise 8.676,82 seviyesine kadar geriledi. Dün Facebook, Instagram ve Messenger’a birkaç saat girilemedi. Şükran Günü’nde yaşanan bu kesinti Facebook hisselerinin düşmesine yol açsa da sosyal medya devinin hisselerinde toparlanma gecikmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum