Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 2019’un İlk Haftasında Toparlansa da Kayıplar Büyük

Borsa İstanbul'da gözlenen değerlenme küresel finansallara paralel bankacılık sektörü öncülüğünde gerçekleşti, SODA son dakikada toparlandı.
BIST 2019’un İlk Haftasında Toparlansa da Kayıplar Büyük
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul 2019 yılının ilk işlem haftasını günlük bazda %1.64 değerlenme sağlayarak 88.831 puandan kapattı. BIST 100 endeksinde yoğun değer kayıplarının yaşandığı 2018 yılının son işlem haftaları ve yeni yılın ilk haftasında değişim oranları negatif tarafta şekillendi. Haftalık bazda %2.36, aylıkta %5.38 ve 52 haftalığında %23.46 oranında değer kaybeden endeks yılın ilk işlemlerinde küresel piyasalara paralel hareketler gösterdi.

BIST 100 endeksi 24 Ocak işlem haftasında ciddi değer kayıpları, sert dönüşler ve sayısız yön değiştirmeleri kaydetti. Endeksin Perşembe ve Cuma kapanışında kaydettiği hareket marjları sırası ile 87.399 ve 88.831 puana tekabül eden yukarı yönde %1.64’lük bir değer artışı olarak gözlendi. Doların Türk lirası karşısında sergilediği katı primlenmenin ardından küresel piyasaların gölgesindeki Borsa İstanbul işlem argümanlarında dolar pozisyonlu ve dolara hassasiyeti yüksek olan şirketler dikkat çekti.

BIST Endekslerinden XBANK Toparlanmanın Öncüsü Oldu

BIST 100 Toparlanmasında, XBANK Etkili OlduEndeks kağıtları olarak değerlendirilen, bizim de yakından takibinde olduğumuz BIST Bankacılık Sektörü’nden GARAN hariç, BIST Hizmet Sektörü’nden THYAO ve BIST Sanayi Sektörü’nden TUPRS endeksin bu toparlanmasına beklenen reaksiyonu göstermedi.

Endekslerdeki görüntüler ise BIST Sanayi Endeksi (XUSIN) %1.07, BIST Bankacılık Sektörü (XBANK) %4.97 değer kazanımı şeklinde kaydedildi. Bankacılık Sektörü hisse senetlerinde gündeme gelen değerlenme ile endeksin genelinde  meydana gelen toparlanma tetiklenmiş oldu.

Çin Zorunlu Karşılıkları Düşürdü Küresel Bankacılık Endeksleri Değer Kazandı

Çin Merkez Bankası Açıklaması Küresel Piyasalarda YankılandıBankacılık Sektöründe gözlenen bu değerlenmeye Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından, bankanın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklama kaynak görüldü. Çin’in Merkez Bankası 2019 yılında sıkılaştırma ve gevşetme arasındaki en uygun ölçüdeki dengeyi arayışı başlığında bu hamleyi duyurdu. 

Düzenlemeye göre bankaların rezerv olarak bulundurmak zorunda oldukları nakit miktarının %1.0 oranında düşürülmesi yoluyla ekonomiye ekonomiye likidite sağlanması planlanıyor. Duyuruya göre bulundurulması gereken nakit rezervler 15 Ocak 2019 tarihi itibari ile %0.5 puan ve 25 Ocak 2019 itibari ile %0.5 puan düşürülecek.

Açıklama küresel anlamda olumlu karşılanırken Almanya DAX Bankacılık (CXPBX) %4.81 değer kazanırken, İngiltere FTSE 350 Bankacılık (FTNMX8350) %2.77 primlendi.

BIST Hacimli, Kazanan ve Kaybedenlerinde Cuma

Borsa İstanbul Listelerine BakışBorsa İstanbul hacimli listesinde ilk iki kalıp oyuncusu GARAN ve THYAO oldu. Liste devamında AKBNK, HALKB ve ASELS hisseleri şeklinde sıralandı. En fazla değer kazanan hisse senetleri MEMSA (%20.0-0,24 TL), GYHOL (%19.91-2,65 TL) ve GEDIK (%19.68-3,77 TL) şeklinde gözlenirken; en fazla değer kaybedenler ise PEKGY (-%19.94-10,28 TL), EGCYO (-%8.33-0,11 TL) ve SRVY (-%7.41-4,25 TL) olarak kaydedildi.

Endekse hassasiyeti yüksek olan THYAO bugün %0.20‘lik bir kayba imza atarken, 15,11 TL’den fiyatlandı. Bankacılık tarafında ciddi düşüşlerin ardından GARAN Perşembe günkü 7,54 TL’lik kapanışının üzerine bugün %6.10 değer artışı ile 8,00 TL’den haftayı kapattı.

Son zamanlarda 125,00 TL civarında hareket marjı olan TUPRS ise gündemindeki gelişmeler başlığında değer kaybetmiş bugünkü toparlanmada ise primlenmeye yüz tutsa da tutunamadı ve %0.35‘lik bir kayıp ile 114,30 TL’den gün sonunu kaydetti.

Dövize Duyarlı SODA’ya BCG Partners Alışı Can Getirdi

Dolar Kurundaki Yükseliş ve Gelen Alışlarla Gündemdeki SODADiğer tarafta dövize duyarlı olan SODA ise gün içersinde dün kaydettiği (günlük baz) tepe noktası olan 7,46 seviyesini test etse de yukarı yönde tutunamadı. Tablosunu aşağı yönde 7,16 TL seviyesine kadar salan ve günün son işlem saatlerinde özellikle BCG Partners‘in (300k lot) alımı ile primlenen hisse günü %0.68‘lik bir kayıp ile 7,35 TL’den kapattı. Hisse haftalık ve aylık değişiminde değer kazanırken farklar sırası ile %2.37 ve %2.08 olarak gözlemlendi.

SODA‘da Perşembe günü başlayan dolar kuruna paralel yukarı yöndeki ralli KAP’ta açıklaması yapılan Elyaf Sanayi yatırımının başlatılması haberi ile desteklenmiş oldu. Kağıt yüksek oranda döviz pozisyonları ile piyasalarca takip edilme ünvanını taşımakta. 7,28 TL seviyesinin aşağı yönde kırılarak gün sonlarının oluşmasının hissede 7,10 TL seviyelerini kısa vadeli hedef ve orta vadede 6,80 TL seviyelerini hedef işaret etmesi yorumlanırken; güncel grafiklerinde ılımlı sayılabilecek bir tavrı yatırımcılar ve analistler tarafından gözlenmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu