Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Tüm Aksiliklerin Ardından Yeni Günde Yatayda Düzeltme Gösteriyor

Son günlerde önemli gelişmelerin kaydedildiğini izliyoruz. TCMB, YEP, FED politikaları küresel piyasalarda takip edilen önemli haber akışları. Bu gelişmeler altında Borsa İstanbul'da bugün izlenenler.
BIST Tüm Aksiliklerin Ardından Yeni Günde Yatayda Düzeltme Gösteriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

FED faiz artırımından sonra GOU para birimleri karşısında doların değer kaybediyor olmasına rağmen Amerikan borsaları artış gösterdi. Ancak kapanışlarını sert düşüşler ile kaydeden ABD piyasalarında kayıplara öncülük eden finans şirketleri olarak kaydedildi. Dow Jones 26.392,20 puan ile yüzde 0,38, S&P 500 2.906,45 ile yüzde 0,31, Nasdaq 7.990,37 puan ve yüzde 0,21‘lik bir değer kaybı yaşadı. S&P 500 endeksi tam olarak düşüşten kurtulurken tekrar eksi bir görünüm gerçekleştirdi. TL’de toparlanma ve BIST’de hisse değişimi devam edecek mi? 

Dün akşam yapılan FED’in faiz artırımından sonra gelen açıklamaya baktığımızda Merkez Bankasının artık gevşek para politikası uygulamadığı konusunda yeni bir duruş var. 2019 yılında 3 adet faiz arıtırımı ile ilgili beklendi korunuyor. ABD’nin 10 yıllık faiz oranlarının 3.05 seviyelerinde seyretmeye devam ettiğini görüyoruz. 

Türkiye piyasalarında fiyat oturtmalarıyla giden bir süreç izleniyor.

Değer Kazanımları İzlenen TL Piyasalarda OlumluYurtiçinde takip edeceğimiz bir diğer detay ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün gerçekleştireceği ve yarın da devam etmesi planlanan Almanya ziyareti.

Dolar kurundaki gelişmeleri izlemek için tıklayın!

Dün piyasalarda TL’de dolara karşı bir değerlenme kaydedilirken BIST’de uzun zamandır endeksin gerisinde performans sergileyen bankacılık sektörü hisseleri lehine değişimin devam ettiğini gördük. Şubat ayında gelen düşüş trendini kırarak yukarı yönlü hareketler yapan BIST Banka endeksinde 116 bin direncine kadar yükseliş öngörülüyor. AKBNK‘ın yenilenen sendikasyon kredisi ile ilgili açıklama yapması beklenirken 6.61 üzerinde izlenen fiyatlar, olumlu seyri işaret edebilirken 6.75 ve 6.86 direnç noktaları olarak izlenebilir.

Yurtiçi haber akışına baktığımızda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün başlayacak ve yarın devam edecek Almanya ziyareti gündemin üst sırasında yer alıyor. Tofaş’ın Ekim ayında üretime talep düşüşü kaynaklı 9 günü ara vereceği haberi bugün hissede satış baskısı yaratabilir. 

BIST güne güzel bir başlangıç daha yaptı.

Yatay Seyir Düzeltme Olarak NitelendiriliyorBorsa İstanbul yeni işlem gününde düzeltmeler ile devam ediyor. BIST30 endeksi %0.28 ile 123.308,88 puan, BIST100 endeksi 99.450,11 puan ile %0.30 artıda seyrini sürdürüyor. THYAO pivot noktası 19.12 desteği 19.05 ve direnci 19.40 olarak izlenebilir. AKBNK’da izlenmesi gereken noktalar dirençlerinde 6.75 ve 6.86 noktaları olabilir. Vadeli Opsiyon Piyasası’nda Ekim vadeli BIST30 kontratını eksi %34 ile 126.075 seviyesinde görüyoruz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu