Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST Şirketlerinin İcra Kurullarındaki Kadın Oranı Arttı

Sabancı Üniversitesi’nin bu yıl onuncusunu yayımladığı rapora göre BIST’e kayıtlı şirketlerin yönetim kurullarında yer alan kadın oranında ılımlı bir artış oldu.
BIST Şirketlerinin İcra Kurullarındaki Kadın Oranı Arttı
HABER GİRİŞ

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu, “Yönetim Kurulunda Kadın Türkiye Raporu” 2022 sonuçlarını yayımladı. Türkiye’de kurumsal yönetim kurullarında cinsiyet çeşitliliğine ilişkin rapor, 2012 yılından bu yana her yıl düzenli olarak yayımlanıyor.

Rapora göre Türkiye’de halka açık şirketlerin yönetim kurullarında 2021 yılında yüzde 16,7 olan kadın oranı, 2022 yılında yüzde 17,5’e çıktı. Borsa İstanbul’a (BIST) kayıtlı 475 şirketin yönetim kurullarında yer alan kadınların oranında kayda değer olmasa da küçük bir düzeyde artış olduğu görüldü.

Bu oranların ABD’de daha yüksek olduğuna dikkat çekilirken, Avrupa Birliği’nin 2026 yılına kadar şirketlerin icra kurullarında cinsiyet eşitliğine yönelik yasayı kabul ettiği belirtildi. Şu anda AB’deki borsa şirketlerinde yönetim kurulu üyelerinin yüzde 30,6’sının kadınlardan oluştuğu açıklandı.

SPK’nın Önerdiği Oran Yüzde 25

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu

Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) göre şirketlerin yönetim kurullarının en az 25’i kadınlardan oluşmalı. Rapora göre bunu yakalayan şirket sayısı 137 olurken, bu oran toplam şirket sayısının sadece yüzde 28,8’ini oluşturuyor.

En az 3 kadın üyesi olan 60 şirketin, tüm şirketlerdeki oranı yüzde 12 olurken, 415 şirketin ise etkin toplumsal cinsiyet çeşitliliğini sağlayamadığına dikkat çekildi. Tüm BIST şirketleri içinde 158 tanesinin, BIST 100 içinde 21 tanesinin yönetim kurullarının tamamen erkeklerden oluştuğu açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Yönetim kurullarının tamamı erkek olan şirketlerin oranı yüzde 33,1’den 33,3’e yükseldi. BIST şirketleri denetim komitelerinde 196’sı kadın olmak üzere 920 üye, kurumsal yönetim komitelerinde ise 227’si kadın olan 1014 üye görevlendirildi.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi şirketlerinin yönetici oranının yüzde 25 ile genele göre en yüksek oranda olduğu belirtildi.

2022 yılında Türkiye’nin cinsiyet uçurumu skorunda iyileşme olmadığı, kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiği, kadın cinayetleri ve şüpheli ölümlerin de yükseldiği belirtildi. Cinsiyet eşitsizliğine ve kadın cinayetlerine vurgu yapılan raporda, “Şirketlerin yönetim kurullarında kadınların konumu şirketlerin faaliyet gösterdiği daha geniş bağlamla yakından bağlantılıdır.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.