Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada 110 Bin Beklentileri Artsa da Şirketlerin F/K Oranı Düşük

Borsa İstanbul bu hafta 105 binin üzerine çıkarak 110 bin beklentilerini artırdı. Öte yandan şirketlerin fiyat/kazanç oranı bakımından dünya borsalarına göre çok ucuz olduğuna dikkat çekildi.
Borsada 110 Bin Beklentileri Artsa da Şirketlerin F/K Oranı Düşük
Yorum

Borsa İstanbul geçtiğimiz hafta genel olarak pozitif bir seyir izledi. Perşembe ve Cuma günü ABD-Çin ticaret anlaşmasına yönelik iyimser haber akışı yurt içi piyasalarını da etkilerken, BIST 100 haftayı yüzde 1,54 değer kazancıyla 105.379 puandan kapadı.

Haftalık bazda ise yatırımcısına %2,16 ile en çok kazandıran finansal enstrüman oldu. Borsa, 2018 yılının Mayıs ayından bu yana defalarca 106 bin üstünü denedi fakat burada kalıcılık sağlayamadı.

Ekonomistlerin bir kısmı 110 bin puan tahmininde bulunurken, bazıları ise bunun için henüz çok erken olduğunu ve öncelikle 106.400 seviyesinin aşılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Borsa İstanbul 17 Ekim’de gördüğü 93.032 puandan bu yana %13 oranında artış gösterdi.

Borsa İstanbul Kasım RalliBIST 100’deki hareketliliği en çok etkileyen endeks olan bankacılık, söz konusu tarihten bu yana ortalama %18 oranında getiri sağladı. Özellikle Kasım ayının ikinci haftası toparlanan borsa bu hafta 105 bin puanın üzerinden işlemleri tamamladı. Ancak birçok kez test edilmesine rağmen 106 bin üzerindeki kapanış bir türlü gerçekleşmedi.

Analistler bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 110 bin ile 115 bin puan aralığının gündeme gelebileceğini belirtiyor. Uzmanlar Suriye konusunda ABD-Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesinin Türk lirası varlıkları üzerindeki baskıyı azalttığını belirtiyor.

BIST 100’deki şirketlerin fiyat/kazanç oranı ortalama %8 civarında.

Fiyat/Kazanç OranıTürkiye borsaları son bir ayda yatırımcısının yüzünü güldürse de analistler şirketlerin kazanç oranı bakımından dünya borsalarına kıyasla oldukça ucuz kaldığına dikkat çekiyor. Bu oran gelişmekte olan ülke piyasalarında %15 iken, ABD’de S&P endeksine dahil şirketlerde %20’nin üzerinde.

Bu bakımdan BIST 100 Endeksi’nin çok geride olduğu ifade ediliyor. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının sona yaklaştığı ve anlaşmanın ilk kısmının yakın zamanda yapılacağı iyimserliği dünya borsalarına yeni zirveleri kaydettirdi.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow’un geçen hafta yaptığı açıklamalar Dow Jones Endeksi’ne bu hafta 150 puan kazandırdı. Benzer şekilde Nasdaq Kompozit ve S&P 500 endeksleri de tüm zamanların en yüksek seviyelerini gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu