Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Değer Kaybetse de Pozitif Ayrışan Borsa İstanbul, ZOREN ve DGKLB Gelişmeleri

Küresel piyasalara kıyasla duruşunda güçlü dirençleri ile sınırlı değer kaybı gösteren Borsa İstanbul ve yurt içi şirket gelişmeleri şöyle;
Değer Kaybetse de Pozitif Ayrışan Borsa İstanbul, ZOREN ve DGKLB Gelişmeleri
Yorum

Türkiye varlıkları dünyada gözlemlenen dünkü sert sartışlardan negatif bölgede ancak daha dirençli bir seyirde ayrışma gerçekleştirmişti. Bölgedeki ılımlı hava, TL’de gözlemlenen duruş kaynaklı piyasalarda kayıplar sınırlı kalmıştı. Haftanın son işlem gününe geldiğimizde ilk seans yataydan hafif negatife meyillendi. Ufak bir toparlanma görülse de tekrar eksi bölgede kırılan grafiklerle işlemler satıcılı tarafta ağırlık gösterdi.

İkinci seansın da aşağı yönde açıldığı ve anlık %0.74 oranında bir kayıp ile 91.174 puandan işlemler devam etmekte. Endeksin zayıflığında artış görülmesi küresel piyasalarda yoğunlaşan satış dalgası kaynaklı gözlemlenebilir. Diğer tarafta bugün dolarda görülen primlenme gelişmeyi tetiklemekte. 

Olası Desteğin Altında Çizilen Grafikler Dikkat Çekiyor

BIST 100 Endeksi Yorumlanan Destek Noktalarının Altında SeyrediyorBIST 100 endeksini haftanın son işlem gününde olası 91.320 puanda gözlemlenen ilk desteğinin altında izliyoruz. Pivot noktasının da (91.850) altında kalan grafiklerle hareket eden varlıklara bakıldığında yatırımcıların hafta sonu açık işlemlerde kalmak istememeleri de kaynak olarak değerlendirilebilir.

Vadeli tarafta Şubat 2019 vade endeks kontratı %0.92’lik bir kayıp ile 119.050 seviyesinde işlem görmekte. Kontratta olası destek 118.983 ve direnç 120.791 seviyelerinde yorumlanmakta. Şubat 2019 vade döviz kontratında ise (long) %0.90’luk bir primlenme sağlarken 5,4972 seviyesinde işlem görmekte.

ZOREN’den 400 Milyonluk İhraç, DGKLB’den 72 Yeni Mağaza Açılış Hedefi

DGKLB 2019 Parlak Hedefleri ile Dikkat ÇektiYabancı girişinin artış gösterdiği varlıklar sergiledikleri düşük seviyeler ile alış fırsatı olarak görülmeye devam ediyor. Yurt içi şirket gelişmelerinde bugün ZOREN 400 milyon TL’ye kadar bir veya birden fazla yurt içinde, halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara satılmak üzere borçlanma aracı ihracı için SPK’ya başvuru kararı aldığını duyurdu. ZOREN bugün 1,26 TL/p ile işlem görmekte.

DGKLB (Doğtaş Kelebek) gelecek beklentilerini paylaştı. Verilere göre şirket 2019 yılı satış gelirlerinde %25’lik bir büyüme öngörmekte ve %15’in üzerinde konsolide FAVÖK marjı hedeflemekte. Şirket Türkiye’de 16 adet Doğtaş, 20 adet Kelebek, 17 adet LovaSleep Mağazası olacak şekilde toplamda 53 yeni perakende mağaza ve yurt dışında 12 adet Doğtaş ve 7 adet Kelebek olmak üzere toplamda 19 perakende mağaza açmayı planlıyor. 

Şirketin duyurduğu verilerde gelişmeler oldukça parlak görünmekle beraber tüketimde bir daralmanın varlık gösterdiği ekonomi gündeminde iç piyasa mağaza açılış planında bir sertlik görülmekte. DGKLB günlük bazda %7.28’lik bir değer kaybı ile 1,39 TL/p’den işlem görmekte. Hisse 52 haftalık değişiminde %62.13’lük bir değer kaybı kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu