Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Haftanın İlk İşlem Gününde ABD Açıklamalarına Ters Tepkiyle Yukarı Yönde

Olumsuz yansıması düşünülen açıklamalara kıyasla Borsa İstanbul'da yukarı yönlü bir hareket gerçekleşiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı disiplinden taviz verilmediğini duyurdu.
BIST Haftanın İlk İşlem Gününde ABD Açıklamalarına Ters Tepkiyle Yukarı Yönde
Son Güncelleme: 
Yorum

19-23 Kasım haftası ABD tarafından gelen soğuk hava dalgası ile başlıyor. Piyasalarda negatif yansıması beklenen gelişmelere baktığımızda, Başkan Yardımcısı Pence “Çin mevcut politikasını değiştirmediği müddetçe ABD’nin ticaret savaşını sona erdirme niyeti yok.” şeklinde bir açıklama yapmıştı ve diğer gelişmede ise, Başkan Trump “Gülen’i sınır dışı etmeyi düşünmüyoruz.” demişti.

Pence açıklamasına baktığımızda gelişmekte olan ülkeler para cinslerine olumsuz yansıyan bir açıklama. Trump’ın açıklaması ise Türkiye varlıklarına negatif yansıyabilecek bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

ABD vadelileri ve Türk lirasındaki işlemlere baktığımızda Borsa İstanbul’da ilk seansın hafif aşağı yönlü gerçekleşebileceği yorumlanıyor. Dar alanda hareket eden piyasalarda zayıf işlem hacimleri gözlemleniyor. ABD tarafında doların gerilemesi, 10 yıllık faizlerde görülen değer kaybı ve düşük petrol fiyatları Türkiye varlıklarına destek olarak yansımaya devam ediyor.

BIST 100 Teknik Noktaları Baz Alındığında Olumlu

Teknik Verilerine Bakıldığında BIST Olumu SeyrediyorBorsa İstanbul 100 endeksine baktığımızda haftanın ilk işlem gününde hafif pozitif bir açılış gerçekleşti. 93.704,86 puan civarında işlemlerine devam eden BIST 100 endeksinde teknik olarak yorumlanan incelediğimiz noktalara baktığımızda, 93.500 seviyesini dikkatle izliyoruz. Desteklerinde 92.800 ve 91.900 seviyeleri ön görülen endeks dirençlerinde ise 94.350 ve 95.100 noktalarını işaret ediyor.

THYAO %1.88 ile 16,27 TL’de fiyatlanırken, ASELS %0.07 ile 27,24 TL’de işemlerine devam ediyor. Bankacılık hisse senetlerine baktığımızda VAKBN (%1.10) önderliğinde pozitif bir tablo gözlemlense de son zamanlardaki yukarı yönde sert hareketlere nispeten daha ılık bir hareket görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan “Taviz Yok!” Açıklaması

Berat Albayrak "Disiplinde taviz vermeyeceğiz!" Dedi.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Twitter üzerinden bütçe disiplininden taviz vermeden sıkı duruşu sürdürdüklerini duyurmuştu. Yeni Ekonomi Programı (YEP) beklentilerine kıyasla bütçe gelirlerinde daha iyi bir performans seyredildiği, 630,5 milyar TL ön görülen vergi gelirlerine yönelik beklentilerin koruduğu belirtildi.

Bakan Albayrak 119,1 milyar TL olarak ön görülen vergi dışı gelir hedefinde de bir beklenti üstü getiri olacağını belirtti. Albayrak bedelli askerlikten 9,5 milyar TL ile beklentinin 500 milyon TL üzerinde, imar barışından ise 10 milyar TL ile beklentinin 4 milyar TL üzerinde bir gelir öngördüklerini not etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu