Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST En Hızlı Yükselen Borsa Oldu

BIST En Hızlı Yükselen Borsa Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekim ayı verileri küresel piyasalarda son dört yılın en iyi performansının gerçekleştiğini gösterdi. S&P Dow Jones Indices verilerine göre Ekim ayında küresel piyasa hisse senetlerinde %7.51 artış oldu. Pazar günü yapılan seçim sonucunda tek partinin hükümet kurmaya yetecek oyu alması ile BIST 100 Endeksi yükselişe geçti. Endeks seçim sonrası siyasi belirsizliğin ortadan kalkması üzerine Pazartesi günü %5.4 oranında artış göstermişti. Bugüne 370 puan artışla, 83.284 puanda başladı. Ekim ayında da iki haneli yükseliş kaydeden BIST 100 Endeksi en hızlı yükselen borsalardan olup, yıldız borsalar arasına girdi.

Yeni Zelanda borsası %13.31 yükselişle gelişmiş ülkeler arasında en fazla kazandıran borsa oldu. Bunu %10.08 ile Almanya, %9.29 ile Japonya borsaları izledi. Gelişmekte olan ülkelerin hisse senedi piyasalarına bakarsak, en hızlı yükselenlerin ilk sıralarında %15.59 ile Endonezya, %14.26 ile Çin ve %11.24 ile Türkiye’nin yer aldığını görüyoruz. 2015’in başından bu yana en çok kazandıran borsalar ise %22.06 ile Macaristan, %20.53 ile İrlanda oldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Aralık ayında ek parasal genişlemeye gidilebileceğinin sinyallerini verdi. Ekim ayında yükselen borsalara en büyük destek de bu haberden gelmiş oldu. Bunun yanında Çin Merkez Bankası’nın ekonomiyi hareketlendirmek için faizleri aşağı çekmesi ve İsviçre Merkez Bankası’nın kendi genişleme programını büyütmeye gitmesi, hisse senedi piyasalarının yukarı yönde hareketini sağladı. Uzmanlar bu yükselişin yıl sonuna kadar devam edeceğini öngörüyor.

Bugün yurt içinde Moody’s’in Türkiye için yapacağı değerlendirme konferansı beklenirken, yurt dışında gündem bir hayli yoğun;

  • Saat 11:55’te Almanya Hizmetler PMI
  • Saat 12:00’de Euro Bölgesi Hizmetler PMI
  • Saat 16:15’te ABD ADP Özel İstihdam Verisi
  • Saat 16:30’da ABD Dış Ticaret Dengesi
  • Saat 17:45’te ABD Hizmetler PMI
  • Saat 18:00’de ABD ISM Hizmetler Endeksi, açıklanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu