Yatırım yapmaya başla!

BIST Düzeltme Yaparken KOZAA Hisseleri Yükselişine Devam Ediyor

Koza Grubu şirketlerinden KOZAA hissesi için detaylı araştırma ve BIST 100 endeksine teknik bakış, İtalya'dan gelen açıklamalar ve AB Başkan Yardımcısı'ndan İtalya açıklamasını inceledik. İşte ayrıntılar;
BIST Düzeltme Yaparken KOZAA Hisseleri Yükselişine Devam Ediyor

Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri A.Ş. Ekim ayına girişini 14:30 itibariyle %5,26 kazanımla 6,810 TL aktiften  gerçekleştiriyor. Eylül ayının son işlem günü olan Cuma, hissenin kapanış seviyesini 6,470 TL’den kaydetmiştik. Yıllık bazda KOZAA en yüksek 8,940 TL, en düşük 4,30 TL seviyelerinde grafikler çizmişti. 

Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan duyurularda, 21.09.2018 tarihli özel durum açıklamasını “İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma ve Üretim Anonim Şirketi, Koza Altın İşletmeleri Anonim Şirketi ve Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri Anonim Şirketi’nde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Sn. Doç. Dr. Ergin Ergül’ün TMSF Fon Kurulu’nun 2018/478 sayılı kararıyla görevden ayrılmıştır.” detayını izlerken; takibeden süreçte 28.09.2018 tarihli KAP’a yapılan açıklamada “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Fon Kurulunun 2018/490 sayılı kararıyla Koza Altın İşletmeleri Anonim Şirketi, Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri Anonim Şirketi ve İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma ve Üretim Anonim Şirketi’ne  Sn. Ali ALTINTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmıştır.” açıklamasını kaydettik.

KOZAA için teknik verilerde incelediğimiz 100 günlük ortalamasında destek olarak 6,390 TL’yi, 2. destekte 6,060 TL’yi, 1. direnç olarak 6,590 TL ve 2. direnç olarak 6,70 TL’yi izlerken; güncel seviyesinden teknik başışta 6,730 TL desteğini ve sert bir yukarı yönlü hareketinde 6,99-7,00 TL seviyelerinde direncini izleyebiliriz. Kağıdın ortalama yabancı oranını %43,56 seviyesinden takip ediyoruz.

Hissenin aktif dönemlerinden de izlediğimiz üzere volatilitesi yüksek bir duruşu vardı, oluşabilecek yoğun taleplerde ani sıçrayış ile direnci zorlayabileceğini söyleyebiliriz. Aksi taraftan 6,730 TL desteğinin altında salınımları sergilerse alım için fırsatlı seviyelerin yakalanabileceğini düşünüyoruz.

Grup şirketlerinden işlem görmekte olan KOZAA için bugün takip ettiğimiz piyasadan genel özet öneri listelerinde olumlu bir yorum akışına binaen hisseye bakışımız ılımlı oldu. Endekste bir geri salınım kaydettiğimiz 16:40 saatlerinde birçok hissede düşüş izlenirken incelemekte olduğumuz KOZAA %2,16 değer kazanımı ile 6,610 TL seviyesinden işlem görmekte.

Güne alıcılı başlangıç yapan BIST’te bir düzeltme olabilir.

BIST'te İzlenen Düşüş Bir Düzeltme Olabileceği Yönünde AçıklanıyorBIST 100 endeksinde 100.646,97 günün anlık zirvesi olarak karşımıza çıkarken, en düşük seviyede 98.774.37‘yi izliyoruz. 98.000 puanın destek olduğunu düşündüğümüzde altına salınımlarda 96.000 seviyelerini görebiliriz. 100.000 direncini günlerdir test eden endeks için dolar karşısında güçlenen TL ve olumlu politik seyrin önemli olduğuna inanıyoruz.

Takip  listemizde rahip Brunson’un 12 Ekimde yapılması öngörülen davası yer almakta. Ticari faliyetlerin doğrudan politik gelişmelere maruz kaldığı son dönemlerde dolarda bir güçlenme görülürse olumlu hava dalgasının kırılgan yapısında bir zedelenme izlenebilir.

AB Başkan Yardımcısı Dombrovskis’in İtalya’ya yönelik açıklaması karamsar havayı artırabilir.

Başkan Yardımcısı Valdis DombrovskisAvrupa borsalarını izlediğimizde alıcılı bir seyri gözlemlerken, ABD piyasalarında da paralel bir yukarı yönlü hareketler izliyoruz. Euro kurunda bir değer kaybı görülmesinin İtalya da yaşanan olumsuzluklara bağlandığı bugünlerde İtalya maliye bakanlığından gelen açıklamada (15:40) “İtalya’nın borçları azalacak. Euro Bölgesi’ndeki ortaklarımızı ikna etmeyi deneyeceğiz, bütçe planımızı açıklayacağız.” yönünde olurken bir diğer taraftan (16:50) Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis “İlk değerlendirmemiz İtalyan bütçesinin büyüme ve istikrar paktıyla uyumlu olmadığı yönünde.” açıklamasını kaydettik.

İtalya’nın Euro kurunda izlenen olumsuz seyirde oynadığı ağırlıklı rolü ve ülkedeki bankacılık hisselerinde kayda değer düşüşlerin izlendiği bu gelişmelerde, bölgesel bir sorun olarak karşımıza çıkabilecek durumu piyasaların kötü habercisi olabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum