Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST Sert Değerlenirken, Pozitif İşaretli ABD Endeksleri ve Global Finansallar

Dünya genelinde pozitif hareketliliğini artıran borsa endeksleri, vadelileri ile pozitif endeks açılışı işaret eden ABD finansalları ve primlenmenin son durağı.
BIST Sert Değerlenirken, Pozitif İşaretli ABD Endeksleri ve Global Finansallar
HABER GİRİŞ

Türk varlıklarında görülen sert değerlenme ürkütüyor. Geçtiğimiz ay ani bir primlenmenin ardından 105.500 puanı aşan BIST 100 endeksi ilerleyen günlerde verdiğini almış volatiliteyi artırmıştı. Bugünkü %0.67 kazanımlı açılışın ardından değerlenmesini artıran endeks ikinci seans itibarıyla 105.100 seviyesini test etti. Sabah seansında 104.700 bölgesinde önemli bir direncini ifade ettiğimiz BIST 100 bu noktayı kırdı. İlk gözlediğimiz olası dirençte ise 103.950 öne çıkmaktaydı.

Global hisse senetleri Başkan Donald Trump’ın ticaret gerginliklerinde bir yükselişe yol açacak Çin mallarına uygulanan gümrük vergilerinde planlı bir artışı geciktireceği ve birçok ekonomistin önümüzdeki aylarda küresel büyüme konusundaki büyük endişesini ortadan kaldıracağı yönündeki beklentiler ile değerlenmesini sürdürüyor.

Avrupa Primini Artırdı, ABD Vadelileri Pozitif Endeks Sinyali Veriyor

Dünya Genelinde Değerlenen Borsa EndeksleriAsya hisse senedi piyasaları Şanhgay Menkul Kıymetler Borsası%5.6, CAC 40 %0.45, DAX %0.40 ve FTSE 100 %0.17 artış ile işlemlerine devam ediyor. Avrupa’da Stoxx Europe 600 sabah işlemlerinde %0.26 artış kaydetti.

ABD vadeli işlemlerinde Nasdaq %0.65, Dow 30 %0.63 ve S&P 500 %0.46’lık bir genişleme ile Dow Jones Industrial Avarage için %0.4 ve S&P 500 için %0.3’lük pozitif açılışlar işaret ediyor olabilir.

Başkan Trump ABD’nin Çin’le ticari görüşmelerinde fikri mülkiyet koruması, teknoloji transferi, tarım, hizmetler, para birimi ve diğer birçok konu gibi önemli yapısal alanlar hakkında önemli ilerleme kaydettiğini bildirmekten memnuniyet duyduğunu da ifade etti. 

GCM Yatırım Banner

Yükseliş Nereye Kadar Sürer?

Değerlenen Endekslerde Durak Neresi?S&P 500 bu yıl %11.4 artış kaydetti ve Şanghay endeksi, ticaret anlaşmasının umutları arttığından 2018 yılı dördüncü çeyreğinden bu yana %18.7 yükseliş gösterdi. Ticari görüşmelere hassasiyeti yüksek küresel endeksler, olumlu sonucu katı bir değerlenme ile fiyatlarken; olumsuzluk halinde endeksler üzerinde sert kırılmalar gözlemek de gündeme gelebilir.

Şu an da piyasalarda gözlenen ticaret anlaşmasının fiyatlanması başlığındaki prim serisinin ne kadar süreceği geliyor akıllara. Düzeltmelerin olup olmayacağına bağlı, ulaşılan seviyelerdeki kalıcılığın sağlığı geliyor. Küresel risk iştahındaki kabarma sürerken, bir grup yatırımcının hala olası bir anlaşmazlığın gerçekleşeceğine inandığı dikkat çekiyor. Beklentilerin aksi bir senaryoda ABD Çin anlaşmazlığı yeniden gündeme gelirse dünyanın dört bir tarafındaki yatırımcı pozisyonlarında terste kalabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın