Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Bankalar ve Sanayi Endeksleri ile Dikkat Çeken Hisse Senetleri

Değer kaybı ile negatif duruşunu koruyan Borsa İstanbul endeksleri XBANK ve XUSIN'in teknik verilerine bakış ve endeks bileşenlerinden dikkat çekenlerin performansları.
BIST Bankalar ve Sanayi Endeksleri ile Dikkat Çeken Hisse Senetleri
Yorum

Dünya piyasalarından geride kalan Türk varlıkları özellikle gündemin ilk sırasında yer alan siyasi kanattaki belirsizlikler başlığında ele alınıyor. Dolar kuru ve borsa argümanlarının negatif fiyatladığı belirsizlik teknik taraflı noktaları da aşağı yönde günceller nitelikte.

Gerek bankacılık hisse senetleri olsun, gerekse sanayi bileşenleri olsun hareketin baskı altında kaldığı, BIST 100 endeksinin gün içerisindeki renk değişim sıklığı ile teyit edilebilir.

XBANK Sakinlerinde Hava Bulutlu

BIST XBANK Endeksinde Baskı SürüyorBorsa İstanbul Bankalar Endeksi (XBANK) için eşik seviye olarak ele aldığımız 130 bin bandı negatif yönde kırılmıştı. Endeks üzerinde 14 günlük çalıştırdığımız RSI indikatörü 45 seviyesine gerilemiş ve nötr sinyal vermeye başlamıştı. 127.692 seviyesindeki 100 günlük hareketli ortalamanın altında çizilen grafiklerin istikrarı çekilmenin kuvvetini artırabilir.

Yukarı yöndeki ilk harekette 50 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu 130.466 seviyesinde ele alınabilecek direnç olabilir. Endeksin 12 bileşeni arasında bugünkü ticarette en fazla değer kaybı %1 civarındaki düşüş ile SKBNK‘da gözleniyor.

GARAN %0.83,  ISCTR %0.36 değer kazanırken AKBNK yatay harekette karşımıza çıkıyor. Endekse hassasiyeti yüksek olarak değerlendirilebilecek HALKB ise geçtiğimiz haftalarda kaydettiği kazanımları korumaya çalışıyor. Hisse 5,84 TL seviyesinden tırmanışa başlamış ve 6,60 üzerinde bir performans sergilemişti; anlık veride ise %0.16 kazanım ile 6,22 TL/p’den işlem alıyor.

XUSIN’in Teknik Sinyalleri Sat Veriyor

BIST XUSIN Endeksi Negatif Görüntü VeriyorBIST Sanayi Endeksi (XUSIN) teknik taraftaki indikatörlerin kırmızı renkli sinyalleri altında ele alınıyor. Bu tabloda destek olarak incelediğimiz seviyeler artık direnç vaziyeti almış durumda. 116.935 ve 117.086 noktalarının yani sırası ile 20 ve 50 günlük hareketi ortalamaların yukarı harekette karşılaşılabilecek ilk dirençler olduğunu düşünebiliriz.

XUSIN‘in barındırdığı 145 argüman mevcut. Bunlardan en fazla değer kaybını CMENT‘te gözlemlerken an itibarıyla değişimini %4.24‘lük kayıp ile 19,67 TL’ye çekilen fiyattan kaydediyoruz. En fazla değer kazanan hisse senedi ise VESTL oluyor ve %5.26 prim ile 13,41 TL/p’den fiyatlanıyor.

VESTL çok kısa bir sürede ciddi getiri sağladı. Yatırımcı tarafında da dikkat çeken hisse senedi haftalık ve aylık değişimini sırası ile %4.12 ve %9.75 oranlarında karşımıza çıkarıyor. 52 haftalık fark ise yine pozitif tarafta %42.75 olarak güncelleniyor. Hisse yıllık bazlı tepe noktasına (14,57 TL) yakın seyrederken 12,702 seviyesinde gözlenen 20 günlük hareketli ortalama olası bir destek olarak gözlenebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu