Yatırım yapmaya başla!

Borsa İstanbul ABD ve Avrupa ile Paralel, Çin’e Ters Yönde Hareket Ediyor

Uluslararası piyasalarda satıcılı kapanan bir hafta kaydettik. Avrupa ve ABD piyasalarına ters Çin finansallarında olumlu grafikler oluştu, gelişmeler ışığında Türkiye piyasaları;
Borsa İstanbul ABD ve Avrupa ile Paralel, Çin’e Ters Yönde Hareket Ediyor

ABD piyasalarında FOMC tutanaklarından sonra satıcılı bir tablo çizmişti. Bu yöndeki emirlerin derinlik kazanarak devam ettiğini gözlemledik. ABD tahvilleri, haftanın son işlem gününde de hafta içini aratmaz görüntü oluşturdu ve değer kaybetti. 2 yıl vadeli kıymette getiri 3,5 baz puan gevşeyerek %2.90 seviyesi civarına gelirken, 10 yıl vadelide ise 1,5 baz puan civarı satış yönlü işlemler meydana gelerek %3.19’luk getiri seviyesinde işlemler görüldü.

Avrupa tarafına baktığımızda aklımıza ilk gelen ülke İtalya ve  önemli başlık AB ile gerçekleştirdiği bütçe görüşmeleri… AB tarafında gözlemlediğimiz bugünkü uzlaşmacı tavır İtalya kıymetlerinde bir alım yönlü hareket görülmesine neden oldu. Ülkenin 10 yıl vadeli kıymetleri %3.47 seviyelerinde fiyatlanırken, 10 yıllıklarında 4.3 baz buan civarında satışlar görüldü.

Piyasalarda Yön Belirsiz

Dünya Piyasalarında Yön Belirsizken EM Piyasalarında Tedirginlik Devam EdiyorGelişmiş ülke tahvillerine paralel olarak grafikler çizen gelişmekte olan ülkele eurotahvillerinde satıcılı bir hava hakimdi. Türkiye 10 yıllık vadelilerinde 1,5 baz puanlık bir esneklik ile getiri seviyesi %7,46 civarında fiyatlandı. Brunson dönemli pozitif ayrışma sürecinde ihracı yapılan 5 yıl vadeli kıymetlerde 15-20 cent civarında değer kaybı izlendi. Dolar kurundaki hafif yukarı yönlü hareketin gölgesinde uzun vadeli kıymetler haftayı satıcılı kapatmıştı.

  • Wall Street piyasaları haftayı Dow Jones haricinde kırmızı grafiklerle kapattı. Endekste yer alan 9 sektörden 6 tanesi değer kazanırken en primli sisse senedi ve beklentisi bilançosunun üstünde açıklanan şirket P&G oldu.
  • Nasdaq endeksine baktığımızda 7.449,03’lük kapanış puanıyla çizdiği grafikte 200 günlük hareketli ortalaması 7.516,6 seviyesinin altında seyrettiği 2. gün oldu. Desteklerinin kırılması durumunda ön görülen hedef seviyelerin 7.135 seviyelerinde olduğunu gözlemliyoruz.
  • S&P 500’de işlem gören 10 sektörden 4’ü primlenme kaydederken 6’sı değer kaybetti. Altyapı %1.58, tüketici malları %1.35 ve telekom %0.96 değer kazanırken, sağlık sektörü %0.97, akaryakıt %0.82 değer kaybetti.
  • Avrupa piyasalarına baktığımızda DAX’ta işlem gören Luthansa %6, Continental %4.54, Siemens %1.24 ve Daimler %1.95 geri çekilirken, SAP %0.97 ve Allianz da %0.55 primlendi. Endekste işlem gören 4 sektör artış kaydetti.
  • FTSE 100 endeksi ve İspanya IBEX 35 haricindeki avrupa endekslerinde değer kayıplarıyla kapanışlar kaydedildi.
  • Türkiye 5 yıllık CDS’ine baktığımızda 4 baz puanlık bir gerileme ile işlemlerin 388 seviyesinde, Rusya’da ise Türkiye’ye paralel 4 bps bir gerileme ile 150 bandından devam ettiğini gözlemliyoruz.

Türkiye Piyasaları Yönü Belirsiz Pazarlara Paralel Seyrediyor

Türkiye Piyasaları Yönü Belirsiz Pazarlara Paralel SeyrediyorGelişmelerde ABD ile başlayan hareketlerin küresel boyutlar kazanma ihtimallerindeki yükseklik ve piyasalardaki bozulan risk iştahı baz alındığında, Uzak Doğu tarafı sermaye piyasalarındaki olumlu tablonun; dünya genelinde pozitif bir hafta gerçekleşmesine yetmeyeceği sonucuna ulaşılabilir. Türkiye varlıklarında fiyatlandığı düşünülen bilanço dönemi etkisinin süreceği bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum