Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 2018’de Yaklaşık %19’luk Kayba Hazırlanırken CLEBI, KOZAL ve GUBRF Gelişmesi

Yatırımcısını yıllık bazda memnun etmeyen Borsa İstanbul senenin son haftasını tamamlamak üzere, yurt içi şirket gelişmeleri şöyle;
BIST 2018’de Yaklaşık %19’luk Kayba Hazırlanırken CLEBI, KOZAL ve GUBRF Gelişmesi
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul 2018 yılının son Cuma’sına %0.20 civarında bir kazanımla giriş yaptı. BIST 100 endeksi yılı (52 haftalık değişim) %18.76 değer kaybı ile kapatmaya hazırlanıyor. Endeks yıllık bazda 121.532 puanlık tepe noktası ve yakın zamada kaydettiği 84.655 puandaki dip seviyesini kaydetti.

BIST 100 %0.40’lık bir primlenme ile 91.335 91.462 puandan işlem görürken, son işlem haftasını kapatmadan önce seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalamasının altında gözlenirken, 50 gnlük hareketli ortalamasında bulunan 91.147 seviyesinin üzerinde dalgalanıyor.

CLEBI İştiraki Sermaye Artışında

Çelebi Hava Servisi A.Ş. Hindistan’ın Yeni Delgi şehrinde mukim %99.9 oranında iştirakimizin bulunduğu 23.890.000 Hint Rupisi ödenmiş sermayeli Celebi Airpot Services India Private Limited’in (CASI) Hindistan’da stratejik büyüme planları çerçevesinde gerçekleştirmeyi hedeflediği yatırımların ve artan faaliyetlerin finansmanı için yaklaşık olarak 1 milyon € primli sermaye artışı yapacağını açıkladı.

CLEBI haftanın son işlem gününde satıcılı seyrediyor. Haftalık farkında %6.45’lik bir primlenme kaydeden hisse kazanımını, günlük bazda %1.12 değer kaybederek geri çekse de aylık farkında %18.26’lik bir değerlenme kaydetti. Kağıt 61,85 TL’den işlem görmekte.

KOZAL ve GUBRF Davası Sonuçlandı

Koza Altın İşletmeleri A.Ş. ve Gübre Fabrikaları T. A.Ş. arasındaki dava sonuçlandı. İzmir’de bulunan Söğüt madeninin kullanım hakkı ile alakalı dava temyiz yolu açık olmak ile beraber Gübre Fabrikaları lehine sonuçlandı. Karara göre, Gübre Fabrikaları’nın 02.07.2007 tarihinde cirodan belirli bir pay karşılığı işletme hakkını Koza Altın’a tahsis ettiği Söğüt madeni Gübre Fabrikalarına iade edildi ve Koza Altın’ın maden sahasını boşaltmasına hükmedildi.

Ancak, maden işletme ruhsatının (bölgede altın çıkarma izni) Gübre Fabrikaları adına tescili istemi mahkemenin yetki alanında olmaması nedeni ile reddedildi. Dolayısı ile maden ruhsatı ile alakalı dava sürecinin devam etme ihtimali var ancak, iki şirketin de devlet kontrolünde olduğu düşünüldüğünde uzlaşma yoluna da gidilebilir.

Sonuç olarak maden mülkiyetinin Gübre Fabrikalarında, madende altın çıkarma izninin ise Koza Altın’da kaldığı çıkmaz bir durum söz konusu gözüküyor. GUBRF %2.36 değer artışı göstererek 3,04 TL’den, KOZAL %1.17 primlenerek 52,00 TL’den işlem almakta.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu