Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100’de Haftalık Kayıp Yüzde 8! İnce’den Borsa Paylaşımı

İşlem hacminin 32,8 milyar TL’ye düştüğü Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günlük yüzde 1,8 değer kaybetti. İnce'den Babacan'a borsa eleştirisi geldi.
BIST 100’de Haftalık Kayıp Yüzde 8! İnce’den Borsa Paylaşımı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde 5700’den 4300 seviyelerine kadar süren aşağı yönlü yolculuk, seçim baskıyla gelen panik satışlarından ve belirsiz atmosferdeki kaygılardan kaynaklandı. Seçim öncesi ve seçim sonrası beklentiler birbirinden ayrılırken piyasalar özellikle seçimin sonucuna ve sonrasında belirlenecek ekonomi politikasına odaklanacak.

Bugün açıklanan Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre yatırımcı sayısında yeni rekor kaydedildi. Özellikle negatif tablonun göze çarptığı borsada, yatırımcı sayısındaki artışın ana sebebi halka arzlar olarak görülüyor. Son verilere göre 04.05.2023 itibarıyla pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı 5.053.426’ya ulaştı.

Borsada Haftalık Kayıp Yüzde 8! İnce’den Borsa PaylaşımıKaynak: Paratic Piyasalar

13 Nisan’da 5200 puana kadar yükselen BIST 100 endeksi, seçime yaklaştıkça gelen satışlarla sert düşüş kaydetti. 4 Mayıs’ta kapanışını 4484 puandan yapan endeks, 5 Mayıs’a 4481 puandan başladı. BIST 100 endeksi günlük bazda yüzde 1,8 değer kaybederek 4400 puana geriledi.

Endeks bir önceki kapanışa göre 83 puan azalırken toplam işlem hacminde büyük gerileme görüldü. İşlem hacmi 32,8 milyar TL’ye indi.

GCM Yatırım Banner

Endekste 4350 seviyesi destek, 4500 ve 4600 puan direnç olarak takip ediliyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1 ile spor, en çok kaybettiren yüzde 2,8 ile metal eşya, makine oldu. Bankacılık endeksi yüzde 1,6, holding endeksi yüzde 1 düştü.

Borsa İstanbul’da en çok yükselerek tavandan işlem gören hisseler Hürriyet GZT (GURGZ), CW Enerji (CWENE), Dagi Yatırım (DAGHL), Makim Makina Teknolojileri (MAKIM) ve Avrupa Yatırım (AVHOL) oldu.

Yüzde 10 değer değer kaybeden hisseler ise Pamukova Elektrik (PAMEL), Alfa Solar (ALFAS), Girişim Elektrik (GESAN), Avtur (AVTUR) oldu.

İnce’den SPK ve BDDK Eleştirisi

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, sosyal medya hesabı üzerinden borsanın mevcut durumunu eleştirdi. İnce, Ak Parti öncesinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) üyeliklerine farklı kurumların gösterdiği adaylar arasından atama yapıldığını, bütün üyelerini iktidarın atamadığını söyledi.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın döneminde bütün üyelerin Bakanlar Kurulu tarafından atanması yönünde mevzuatın değiştirildiğini, böylelikle buralarda farklı kurumların temsil edilme imkanı ve bu kurumların bağımsızlıklarının ortadan kaldırıldığını belirtti.

Sonraki süreçte bu mevkilere FETÖ’nün adamlarının Babacan ve ekibi tarafından doldurulduğunu vurguladı.

Borsada Haftalık Kayıp Yüzde 8! İnce’den Borsa PaylaşımıKaynak: Twitter

“Artık Bağımsız Değil”

Muharrem İnce, bu kurumların artık bağımsız idari otorite olmadığını, bütün üyelerinin Cumhurbaşkanı tarafından atanan ve kafasına göre görevden alınabilen, iktidara göbekten bağlı kurumlar haline geldiğini kaydetti.

İnce, “Erdoğan’nın hınk deyicisi şimdi çıkmış borsa bizim zamanımızda şeffaftı iyi çalışıyordu şeklinde bugün bize maval okuyor.” ifadelerini kullandı.

“Sen Sorumlusun Babacan”

Memleket Partisi Genel Başkanı, borsanın da borsayı denetleyecek kurumların bugünkü halinden Ali Babacan’ın sorumlu olduğunu dile getirdi.

BDDK’yı, SPK’yı, Rekabet Kurumu’nu, EPDK’yı ve diğer bağımsız ve saygın olması gereken kurumları dünyadaki örneklerine uygun olarak yeniden yapılandıracaklarını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın