Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100 ve Wall Street Cuma Kapanışları, Pozitif Pazartesi Beklentisi Yarattı!

Haftanın son işlem gününde Türk ve ABD varlıklarında gözlenen primlenme, 18 Şubat Pazartesi gününe dair gerçekleşmesi beklenen pozitif harekete olası bir sinyal niteliği taşıyabilir.
BIST 100 ve Wall Street Cuma Kapanışları, Pozitif Pazartesi Beklentisi Yarattı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk varlıkları haftanın son işlem gününde değer kazandı. Borsa İstanbul 100 endeksinde günlük bazda %0.57’lik prim ile 102.715 puandan son ticaret gerçekleşti. BIST 30 ise %0.64 değer kazandı. BIST 100 endeksi bileşenleri arasında en fazla değer kazanımı %3.76 ile 5,790 TL/p’den kapanışını gerçekleştiren ISCTR oldu.

Hisse bilindiği üzere geçtiğimiz işlemlerinde 5,96 seviyesinde günlük bazda %3.30 kazanım verirken, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İş Bankası hisselerine yönelik açıklamasının ardından kazanımlarını iade ederek günü negatif bölgeden %6.0 kayıpla kapatmıştı.

102.524 seviyesinin yakından takip edildiği BIST 100 endeksi için 102.500 seviyesi ayrı bir önem arz etmekte çünkü bölge psikolojik bir eşik niteliğine dönüştü. 102.5k üzeri hareketlerin yukarı yönde devam edecek gelişmeyi, ancak aşağısındaki hareketlerin ise düşüşü getireceği algısı yatırımcılar kanadında yaygın bir durum olarak değerlendiriliyor.

XBANK Eşiğe Paralel İken XUSIN 120k Seviyesini Aşmalı

BIST Endekslerindeki Hareketlere BakışGünlük bazda takip ettiğimiz Borsa İstanbul endekslerinden Bankalar Endeksi (XBANK) Cuma günü %0.81 değerlenme ile 135.211 puandan kapandı. Özellikle 135k seviyesi bizim tarafımızdan yakından gözlenirken, üzerindeki seyir sağlıklı finansal yatırım araçları mesajında değerlendirilebilir bir veri oluyor. XBANK’ın 12 bileşeninden 2 tanesi değer kaybı, 1 tanesi nötr ve 9 tanesi değer kazandı. En fazla kayıp QNBFB’de görülürken değişim %1.29 kayıp ile 7,64 TL’de, en fazla kazanım ise endeks genelinde de en fazla kazanan argüman olan ISCTR’de görüldü.

Diğer tarafta XUSIN (BIST Sanayi Endeksi) %0.12 kazanımla 118.562 seviyesinde kapanış yaptı. 120k seviyesinin aşılmasını ABD Çin hattındaki olumlu haberlere dolaylı da olsa rölatif gördüğümüz hareket senaryosunda endeksin 147 argümanında pozitif seyirlerin görülme ihtimali artabilir. 147 bileşenden en fazla değer kazanımı TIRE’de görülürken günlük bazdaki değişim %10.88 oldu.

New York ve BIST 100 Cuma Kapanışı Işığında Olumlu Pazartesi Görünümü

New York Ve Bist 100 Cuma Kapanis Isigi Olumlu Pazartesi GoruntuABD tarafında da haftanın son işlem gününde primlenmeler görülürken eşik noktası olarak 25 bin seviyesini yorumladığımız Dow Jones endeksi 25.883 puandan kapandı. Merdiveni 26 seviyesine dayayan endeks için sert Ocak değerlenmesinin ardından yer yer düzeltmeler gözlenmişti. Son haftaki performanstan sonra da önümüzdeki hafta olası düzletmeler gözlemlemek pek muhtemel olsa da yukarı yönün devam etme ihtimali yüksek. Diğer tarafta Nasdaq %0.61, S&P 500 ise %1.09 kazanım gösterdi.

Wall Street vadelileri Cuma sabahındaki negatif seyrini bozarken yukarı yöndeki işlemlerinin başlığında spot piyasalardaki primi öngörmüştük ve gelişme beklentilerimiz dahilinde gerçekleşti. Tabii vadeli tarafı spot piyasa hareketlerini yansıtmamakla beraber finansal birer bilgi niteliğinde ele alınmakta. Dow 30 %1.82, S&P 500 %1.24 ve Nasdaq %0.65 değer kazanarak haftayı kapattı.

ABD taraflı yansıma ve küresellere bakıldığında Borsa İstanbul 100 endeksinin Cuma günkü performansından yola çıkarak 18 Şubat Pazartesi gününde olasılığı yüksek bir pozitif tablo ile karşılaşmak mümkün gözükmekte. Gelişmelerde beklenenin aksine politik bir aksiyon görülmemesine rölatif öngördüğümüz bu ılımlı tablo küreseller (ABD Çin) arasındaki olumlu haber ile destek bulup değerlenmeyi XUSIN önderliğinde artırabilir nitelikte incelenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu