Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100 Endeksi Ocak Ayında En Fazla Kazandıran Yatırım Aracı Oldu

BIST 100 Endeksi, Ocak ayında ve yıllık bazda en fazla kazandıran yatırım aracı oldu. TÜİK tarafından hazırlanan finansal yatırım araçları raporunun detayları haberimizde...
BIST 100 Endeksi Ocak Ayında En Fazla Kazandıran Yatırım Aracı Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜK), 2018 yılı Ocak ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. TÜİK araştırmasına göre, Ocak ayında en fazla reel getiriyi BIST 100 Endeksi sağladı.

TÜFE ve Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, Ocak ayında en fazla reel getiri Borsa İstanbul 100 Endeksi’nden sağlandı.

Buna göre BIST 100 Endeksi, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %5,63, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde %5,6 reel getiri gerçekleştirdi. BIST 100 Endeksi, üç aylık değerlendirmeye bakıldığında da TÜFE’de %6,57, Yİ-ÜFE’de %5,34 ile en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu.

3 aylık değerlendirmede, Devlet İçi Borçlanma Senedi (DİBS), Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %3,31, TÜFE ile indirgendiğinde %2,19 oranında en fazla kaybettiren yatırım aracı oldu.

6 aylık değerlendirmeye bakıldığında, külçe altının yatırımcısına en yüksek getiriyi sağladığını görmekteyiz.

Söz konusu dönemde külçe altın yatırımcısına, TÜFE’de %7, Yİ-ÜFE’de %6,24 kazandırdı. DİBS’ler ise Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %5,77, TÜFE ile indirgendiğinde %5,09 oranıyla bu dönemde de yatırımcısına en çok kayıp yaşatan araç oldu.

BIST 100 Endeksi yıllık bazda da en yüksek reel getiriyi sağlamayı başardı.

Son günlerde oldukça hareketli bir seyir izleyen endeks, haftanın son işlem gününde 113 bin puan civarından işlem görüyor. Yeni yıla güçlü halka arzlarla giren Borsa İstanbul Yönetim Kurulu bu durumdan son derece memnun. Dün, yani 8 Şubat itibariyle borsada işlem görmeye başlayan Enerjisa da karşılaştığı yoğun talep ile Borsa İstanbul’a büyük katkı sağlayacak gibi duruyor.

TÜİK tarafından hazırlanan, finansal yatırım araçları raporuna göre, BIST 100 Endeksi, yıllık olarak en fazla kazandıran yatırım aracı oldu. BIST 100 Endeksi TÜFE ile indirgendiğinde %30,68, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %28,60 getiri sağladı. Yıllık bazda en fazla kaybettiren ABD Doları ise sırasıyla %8,79 ve %10,25 oranlarında yatırımcısına kayıp yaşattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu