Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100 Endeksi TCMB’nin Faiz Kararı Öncesi 1.425 Puanla Zirveyi Tazeledi

Güne tüm zamanların en yüksek seviyesinden başlayan Borsa İstanbul 100 endeksi, seansın açılmasıyla birlikte yeni rekoruna imza attı.
BIST 100 Endeksi TCMB’nin Faiz Kararı Öncesi 1.425 Puanla Zirveyi Tazeledi
Son Güncelleme: 
Yorum

2020 yılının tamamlanmak üzere olduğu şu günlerde, Borsa İstanbul’dan rekor üstüne rekor geliyor. Son dönemde ekonomi yönetiminden gelen açıklamalar, uluslararası piyasalara verilen güven ve şeffaflık algısı yatırımcı tarafına olumlu yansıdı.

Yerli yatırımcı sayısında rekor seviyelere ulaşılırken, Türk hisse senetlerinden çıkış yapan yabancılar da yeniden dönmeye başladı. Bugün öğleden sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Kritik karar öncesinde borsadan bir rekor daha geldi.

BIST 100 endeksi, Perşembe günü açılışı rekor seviyeden yaparken, seans başlar başlamaz yeni zirveyi gördü.
BIST 100 Endeksi 1425 Puana Çıktı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Önceki işlem gününde %0,90 değer kazancıyla 1.417,66 puandan kapanan Borsa İstanbul, faiz kararının açıklanacağı güne rekorla başladı. Açılışı %0,44 artışla 1.423 puandan yapan BIST 100 endeksi hemen ardından 1.425,36 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bankacılık endeksi %0,33, holding %0,52 oranında değer kazanırken en fazla yükselen %1,59 ile kimya, petrol ve plastik sektörü endeksi oldu. Saat 10:13 itibarıyla %0,13 artıda 1.419 puandan işlem gören BIST 100 endeksi yatırımcısına yıllık bazda %25,29 oranında getiri sağladı.

Aynı dakikalarda alt endekslere baktığımızda holding %0,20, inşaat %0,89, orman, kağıt ve basım %0,87, kimya, petrol ve plastik %1,11, tekstil %0,58, ulaştırma %0,51 artıda seyrediyor.

Açılışta değer kazanan bankacılık endeksi %0,20 eksiye yönelirken bilişim %0,43, elektrik %0,41, finansal kiralama ve faktoring %0,34, ticaret %0,19 negatif tarafta fiyatlanmakta.

Analistler borsada 1.440 ve 1.455 seviyelerinin gündeme gelebileceğini belirtirken, gözler Merkez Bankası faiz kararında.
TCMB Faiz Oranları
Kaynak: TCMB

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, politika faizinde 150 baz puan artış olacağını düşünüyor. Reuters ve Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de 150 baz puanlık artış yapılması yönünde. En düşük beklentiyi paylaşan kurum 75, en yüksek 200 baz puan artış olmasını bekliyor.

Goldman Sachs analistleri Murat Unur ve Clemens Grafe’ın notunda Kasım ayında açıklanan enflasyon verisinin yüksek gelmesinin ardından, ideal bir reel faiz ortamı sağlamak için daha yüksek faize ihtiyaç olacağını yorumladı.

Goldman Faiz Beklentisi

Deutsche Bank analistlerinin beklentisini de aynı yönde olurken, yeni başkan Naci Ağbal’ın basın karşısına çıktığı ilk toplantıda verdiği mesajların bu beklentileri artırdığı ifade edildi.

TEB ekonomisti Okan Ertem, bugünkü toplantıda 200 bp’lik artış beklediklerini ancak Ağbal’ın konuşmasının sıkılaşmanın kademeli olarak yapılacağı mesajı içerdiğinden, beklentilerini 100 bp olarak değiştirdiklerini söyledi. Citi analistleri ise politika faiz oranında 200 bp artış beklediklerini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu