Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Yükselişin Hakim Olduğu BIST 100 Endeksi 1570 Puanı Aştı

Küresel piyasalar iyimser atmosferin etkisindeyken, Borsa İstanbul 100 endeksi Salı günü 1570 doların üzerinde işlem görmeye başladı.
Yükselişin Hakim Olduğu BIST 100 Endeksi 1570 Puanı Aştı

Aşılama çalışmaları ve koronavirüs vakalarının azalmasından doğan iyimserlik küresel piyasalarda fiyatlanan en önemli gelişme iken BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününde yükseldi.

Son günlerde 1550 puanın üzerinde seyreden endeks, yeni günde %0,45 artıda seyretmeye başladı. Bu durum endeksi yukarı taşıdı.

Saat 10:15’te BIST 100 1569,45 puandan fiyatlanıyor. 1570 sınırına dayanan endeks, alıcılı seyrin hakim olduğu Pazartesi gününü %1,56 artışla kapatmıştı.
BIST 100 Salı Günü 1569 Puan Fiyatlanıyor
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Yeni gün açılışını kapanışa göre 6,96 puan artışla 1569 puana taşıdı. Son kapanışını 1562 puandan yapmışve işlem hacmini de böylelikle artırmıştı. Kapanışta bankacılık ve holding endekslerindeki değer artışı dikkat çekti. Madencilik lider olurken, spor endeksi ise en kötü performansı sergileyerek yatırımcısına kaybettirmişti.

Endeks en son 20 Ocak’ta 1569 puanı görmüştü. Bugün ise yakın zamandaki en iyi performansını kaydetmiş oldu.

Alt sektörler arasında finansal kiralama ile kimya, petrol, plastik en fazla değer kazandıran iki grup olarak öne çıktı.
BIST 100 Türk Endeksleri 16 Şubat
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Sırasıyla %%3,38 ve %2,19 oranında artış yaşayan bu grubun yanı sıra turizm ve tekstil – deri alt grubu da nispeten iyi bir performans kaydetti. %0,41 kaybettiren spor sektörü, kayıp yaşatan tek endeks oldu.

Analistler endekste yükselişin hakim olduğunu söylerken, pozitif seyre dikkat çekiyorlar.

Analistler Endeksteki Yükselişe Dikkat ÇekiyorDünya ülkelerinde devam eden aşılamalar ve vaka sayılarındaki hafif düşüşler yatırımcıların risk iştahını artırırken, ABD’ye gelecek teşvik paketi beklentileri ise haftalardır piyasalara yön vermeye devam ediyor.

Ayrıca dolar kurunun 6,93’e kadar geri çekilmesinin ise Borsa İstanbul yatırımcılarının lehine gelişen bir durum olduğu söyleniyor. BIST 100 için 1570 puan direnç ve 1525 puan ise destek noktalar olarak belirtiliyor. Haberin yazıldığı şu dakikalarda ise puan 1573 seviyesine kadar yükseldi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum