Yatırım yapmaya başla!

BIS Merkez Bankalarını Piyasalarda Sert Satışlara Yol Açabileceği Konusunda Uyardı

Uluslararası Ödemeler Bankası yayımladığı raporda, merkez bankalarının para politikasında normalleşmeye gitmesinin, önümüzdeki aylarda küresel piyasalara sert satış baskısı getirebileceği bildirildi.
BIS Merkez Bankalarını Piyasalarda Sert Satışlara Yol Açabileceği Konusunda Uyardı

Dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Bank For International Settlements (Uluslararası Ödemeler Bankası – BIS) uluslararası bankacılık ve finansal piyasalardaki gelişmeleri ve yılın son çeyreğindeki beklentilerini içeren raporunu yayımladı.

Finansal piyasaların Eylül ayının ortasından itibaren geniş çapta oynaklığa maruz kaldığı belirtilen raporda, merkez bankalarının para politikasını normalleştirmelerinin önümüzdeki aylarda küresel piyasalara sert satış baskısı yaratabileceği belirtildi.

BIS raporunda ülkelerin merkez bankalarının politika duruşuyla ortaya çıkabilecek risklerden bahsedildi.

Para politikalarının normalleşmesinin gelecek birkaç ay içerisinde küresel piyasalarda sert satışları tetikleyebileceği, bu satışların yatırımcıların sıkı para koşullarının ve ekonomik kriz tehdidinin olduğu dünyaya adapte olmasıyla birçok satışın ilki olabileceği ifade edildi.

Finansal piyasaların son çeyrekte keskin bir düzeltme yaptığını belirten raporda, bu durumun büyük merkez bankalarının politikalarının normalleşmeye dönerken aynı zamanda başka bir sonuca yol açtığı bildirildi. Küresel piyasaların ekonomiden gelen karışık sinyaller ve mali koşulların kademeli ve sürekli olarak sıkılaştırılmasının piyasalarda yeniden fiyatlamayı tetiklediği açıklandı.

ABD ve Çin arasında süren ticaret savaşlarının hisse senedi piyasaları üzerindeki etkilerinden bahsedildi.

Söz konusu gelişmelerin hisse senedi piyasalarını istikrarsızlığa sürüklediği belirtilirken, petrol fiyatlarındaki keskin düşüşün petrol ve doların değer kazandığı bir dönemden sonra petrol ihraç eden ülkeler için bir rahatlama sağladığı söylendi. ABD merkezli olmayan bankaların dolar cinsinden yükümlülüklerinin arttığı, bu bankaların bilançolarındaki dolar yükümlülüklerinin bu yılın Haziran ayı sonunda 2009 yılının sonuna göre %20 artarak 12,8 trilyon dolara yükseldiği ifade edildi.

BIS Mali ve Ekonomi Bölüm Başkanı Claudio Borio yılın son çeyreğine ilişkin değerlendirme yaptı.

Bu yılın son çeyreğinde finansal piyasalarda yaşanan gerginliklerin istisnai bir olay olmadığını söyleyen Borio, bu gerginliklerin birkaç yıl önce başlayan bir yolculuğun bir aşamasını temsil ettiğini dile getirdi.

Para politikasındaki normalleşmenin özellikle ticaret savaşı konusundaki gerilimler ve politik belirsizliklerin yaşandığı dönemde zor olacağını belirtirken, yüksek enflasyon, ABD’deki şirketlerin borcunu ve Avrupa bankacılık sektöründeki zayıflığı gelecek dönemde küresel ekonominin karşı karşıya kalacağı en önemli zorluklar arasında olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum