Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIS Merkez Bankalarının CBDC Çalışmalarını Destekliyor

Uluslararası Ödemeler Bankası, eski finansal sistemin statükosunu korumak için CBDC'lerin gerekli olduğunu vurguluyor.
BIS Merkez Bankalarının CBDC Çalışmalarını Destekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın pek çok ülkesine merkez bankaları dijital para testleri gerçekleştiriyor. İlerleyen dönemde bu çalışmaların daha geniş bir alana yayılacağı tahmin ediliyor. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) verdiği desteği yineledi.

Araştırmacılar, egemen dijital para birimlerinin merkez bankası parasının benzersiz avantajlarını sunduğunu belirtiyor. Rapora göre, CBDC’ler, kamu yararı için tasarlanmış dijital paranın somutlaşmış halidir ve anlık perakende ödeme sistemleriyle arayüz oluşturmak için en uygun yöntem olarak değerlendiriliyor.

CBDC için Güvenlik Vurgusu

CBDC için Güvenlik Vurgusu

BIS, dijital paraların amacının operasyonel görevlerin ve tüketiciye yönelik faaliyetlerin çoğunu, rekabetçi bir seviyede perakende hizmetleri sunan ticari bankalara ve banka dışı PSP’lere devretmek olduğunu belirtiyor.

Gizlilik endişelerine de değinilen raporda, tam anonimlik özelliklerine sahip token tabanlı bir CBDC, yasadışı finansal faaliyetler için yollar sağlayabilir. Bunun yerine merkez bankalarının, vergi kayıtları, emlak kayıtları ve eğitim sertifikaları gibi halihazırda mevcut dijital kimlik altyapılarıyla arayüz oluşturan hesap tabanlı CBDC’ler tasarlaması gerektiği söylendi.

Hem kamu hem de özel kuruluşlardaki kullanıcı verilerinin genellikle siber saldırıların hedefi olduğu bir ortamda, güvenlik önlemlerinin CBDC mimarisinde büyük öneme sahip olduğu belirtiliyor.

BIS, dijital kimliklerin ulusal sınırlar arasında paylaşılmasıyla ilgili risklerin üstesinden gelmek için daha fazla işbirliği çağrısında bulunuyor. Araştırmacılar stablecoin’lerin ise CBDC’lerin özel olarak çıkarılan istikrarlı dijital paralar ile birlikte var olabileceğini düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%