Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIS Başkanı: Dünyanın Güçlü Çin Ekonomisine İhtiyacı Var

Bank for International Settlements Genel Müdürü Agustin Carstens, Çin ekonomisi hakkında ilgi çekici ifadeler kullandı. Detaylar haberde;
BIS Başkanı: Dünyanın Güçlü Çin Ekonomisine İhtiyacı Var
HABER GİRİŞ

Bank for International Settlements (BIS) Genel Müdürü Agustin Carstens, şiddetli şoklar altındaki dünya ekonomisinin güçlü ekonomik büyümeye sahip bir Çin’e ihtiyacı olduğunu söyledi.

Xinhua Haber Ajansı’na konuşan Carstens, Çin’in sağlam ekonomisinin on yıllardır küresel büyümenin motoru olmaya devam ettiğini vurgularken, bunun korunmasının oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

Eşi görülmemiş faktörlerin kombinasyonu küresel enflasyonda bir artış yarattı, ancak Çin, enflasyonda diğer ülkelerin gözlemlediği artışa sahip değil” diyen Carstens, bu durumun Çin Merkez Bankası’na para politikasını yapıcı bir şekilde ayarlaması için bir miktar serbestlik tanıdığını dile getirdi.

Carstens ayrıca dünyanın eş zamanlı şokların tetiklediği yüksek enflasyonla mücadele ettiğini söyledi.

BIS Yıllık Ekonomik Raporu Yayımlandı

Bu arada merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan en eski uluslararası finans kurumu BIS, Yıllık Ekonomik Raporu’nu Pazar günü yayımladı. Raporda, küresel ekonominin yeni bir yüksek enflasyon çağına girme riski taşıdığı belirtilerek, merkez bankalarını düşük ve istikrarlı enflasyonu geri getirmeye, ekonomik darbeyi en aza indirmeye çağrı yapıldı.

GCM Yatırım Banner

BIS raporuna göre enflasyon geri döndükçe küresel büyümenin ivme kaybettiğinin görüldüğünü söyleyen Carstens, “enflasyonun dinamiklerini kontrol altına almak” için daha sıkı para politikasının şart olduğunu sözlerine ekledi.

Carstens, Yapısal Reformların Önemine Değindi

Carstens, orta ve uzun vadede “maliye ve para politikalarının iyileştirici gücüne bağlı olmaktan uzaklaşmalıyız” derken, ekonomik büyümenin daha çok yapısal reformlara, uluslararası ticarete ve daha sürdürülebilir büyümeye katkıda bulunan diğer etkenlere bağlı olması gerektiğini öne sürdü.

Küresel ticaret ve finansal sistemlerin parçalanmaması gerektiğini belirten Carstens son olarak, ülkelerin daha dayanıklı ekonomiler inşa etmek için yapısal reformları uygulaması ve altyapı ile sağlık sistemlerini iyileştirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın