Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birleşmiş Milletler’den Gazze Uyarısı: Bölgeye Yayılabilir

BM Sözcülük Ofisi’nden yazılı açıklama yapan Guterres, Orta Doğu’da yaşanan gerginliklere yönelik uluslararası toplum üyelerine çağrı yaptı. İşte detaylar;
Birleşmiş Milletler’den Gazze Uyarısı: Bölgeye Yayılabilir
HABER GİRİŞ

Son aylarda Orta Doğu’da İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaların soykırıma dönüşmesi, tüm dünya tarafından yakından takip edildi. İsrail, Gazze’de sivil, bebek ve kadın ayırt etmeden katliama devam ederken Birleşmiş Milletler (BM) Sözcülük Ofisi’nden yazılı açıklama yapıldı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’de İsrail ile Hamas ve diğer gruplar arasındaki çatışmaların yoğunlaştığını belirtti. Guterres, Gazze’de çatışmanın uzaması durumunda çatışmaların daha geniş bölgeye yayılma, gerginliğin artma ve tarafların hatalı adımlar atma tehlikesinin ortaya çıkacağını vurguladı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da artan şiddetin, İsrail’in artan operasyonlarının, yüksek can kayıplarının “alarm verici” niteliğe sahip olduğunu ifade etti. Genel Sekreter, İsrail ile Lübnan arasındaki çatışmanın bölgesel istikrarı olumsuz etkilediğini kaydetti.

Guterres, bölgedeki gelişmelere dikkat çekerek uluslararası toplum üyelerini gerginliğin artmasını engellemeye devam etti. Acilen insani ateşkes ve tüm esirlerin koşulsuz serbest bırakılması çağrısını tekrarladı.

Son verilere göre 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayılarının 21 bin 507’ye, yaralı sayısının ise 55 bin 915’e yükseldiği biliniyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın