Yatırım yapmaya başla!

Birleşmiş Milletler, Yetkililere Resmi İletişimde WhatsApp Kullanmalarını Yasakladı

BM tarafından verilen talimat ile yetkililerin resmi iletişim kanallarından Whatsapp kullanması yasaklandı.
Birleşmiş Milletler, Yetkililere Resmi İletişimde WhatsApp Kullanmalarını Yasakladı

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, dünya genelinde en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olarak öne çıkıyor. Popüler uygulama geçtiğimiz günlerde yankı uyandıran bir olay ile gündeme geldi. Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Salman’ın Amazon CEO’su Jeff Bezos’un WhatsApp hesabını hacklediği ve mesajlaşmalarına erişim sağladığı ortaya çıktı. Yaşanan bu olay sonrası tüm çevrelerde WhatsApp güvenlik konusunda soru işaretleri oluşmaya başladı. Son olarak Birleşmiş Milletler’den WhatsApp’a yönelik dikkat çekecek bir karar geldi.

Gelen haberler yetkililerin Bezos olayı yaşandığı günden bu yana WhatsApp’ı güvenli bir mesajlaşma platformu olarak görmüyor. Yapılan açıklamada “BM WhatsApp’ı güvenli bir mekanizma olarak görmüyor” ifadelerine yer verildi. WhatsApp yetkilileri ile platformda mesajların uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunduğunu ve böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtiyor.

BM’den WhatsApp Talimatı

BM’den WhatsApp Talimatı

BM yetkililerine Suudi Prensi ya da diğer devlet başkanlarının WhatsApp üzerinden iletişim kurup kurmadıkları soruldu. Bir sözcü bu soruyla ilgili açıklamasında “Her kıdemli BM yetkilisine güvenli bir ortam olmadığı için resmi iletişimde WhatsApp kullanmaktan kaçınmaları talimatı verildi.” diye konuştu. WhatsApp yetkilileri ise Bezos’un hesabının hacklenmesinin söz konusu olmadığını ve mesajların uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunduğunun altını çizdi.

WhatsApp İletişim Direktörü Carl Woog, “WhatsApp’ta istenmeyen üçüncü taraf kaynakların mesajları görüntülemesini önlemek için her özel mesaj uçtan uca şifreleme ile korunur. Signal ile birlikte geliştirilen şifreleme teknolojimiz bugüne kadarki en iyisi olmaya devam ediyor ve güvenlik uzmanları tarafından büyük bir saygı görüyor.” açıklamasını yaptı. Facebook Genel Müdür Yardımcısı Nick Clegg mesajlaşma uygulaması için benzer değerlendirmelerde bulundu.

Clegg’e göre Bezos’un hesabının ele geçirilmesi, kötü amaçlı e-posta gönderildiği takdirde mümkün. Amazon CEO’sunun kendisine gönderilen videoyu açmasaydı veri ihlalinin yaşanmayacağı belirtiliyor. Güvenlik uzmanları ise farklı düşünüyor. Onlara göre siber korsanlar kullanıcıların bilgisi olmadan zararlı kodları çalıştırabiliyor.

Uzmanlara Göre WhatsApp Güvenli Değil

Uzmanlara Göre WhatsApp Güvenli Değil

Yazılım uzmanları yaptığı açıklamalarda WhatsApp’ın sanıldığı kadar güvenli olmadığını belirtiyor. Araştırmacılar her uygulamada olduğu gibi WhatsApp’ta da ciddi açıklar olduğunu ve kullanıcıların verilerinin sızdırılabileceğini söylüyor. Facebook yetkilileri ise mesajlaşma uygulamalarına bir siber saldırı düzenleme olasılığına ihtimal vermiyor.

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp’ın en büyük rakibi konumunda olan Telegram’ın kurucusu Pavel Durov da mesajlaşma uygulamasının sanıldığı kadar güvenli olmadığını söylemişti. Önümüzdeki günlerde WhatsApp’a yönelik güvenlik eleştirileri devam edecek gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum