Yatırım yapmaya başla!

Birleşmiş Milletler Kudüs için Kararını Verdi!

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Kudüs oylaması sona erdi. Yapılan oylamada ABD'nin Kudüs için aldığı karar 128 ülkenin çoğunluk oyuyla yok sayıldı.
Birleşmiş Milletler Kudüs için Kararını Verdi!

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık’ta yaptığı bir açıklama ile tüm dünyanın gündemine bomba gibi düşen bir gerilimin başlamasına yol açmıştı. Trump, İslam dünyası için çok önemli bir yere sahip olan Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını duyurdu. Bunun ardından dünyanın her yanından Müslüman çevre bu açıklamaya tepkisini yaptığı protestolarla gösterdi. Bu akşam ise Trump’ın tasarısı Birleşmiş Milletler‘de oylamaya sunularak, Kudüs için son söz söylendi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, ABD’nin kararına karşı Kudüs tasarısı kabul edildi.

Mısır tarafından BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan ve ABD’nin vetosu nedeniyle reddedilen Kudüs tasarısı BM Genel Kurulu’na sunuldu. Yapılan oylamada 128 ülke kabul oyu, 9 ülke ret oyu kullanırken, 35 ülke çekimser kaldı. Alınan karar “Trump için Kudüs şoku” olarak tanımlanırken, başta Filistin halkı olmak üzere tüm İslam dünyasının yüreğine su serpilmiş oldu.

Merakla beklenen toplantı öncesinde Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve diğer ülkelerin temsilcileri konuşma yaptı.

ABD’nin kararının yok sayılmasıyla sonuçlanan oylama için “Filistin davasının hala davamız olduğunu göstermek için önemlidir.” diyen Çavuşoğlu, adalet ve barış için de çok önemli bir adım olduğunu dile getirdi. Trump’ın önerisinin ezici bir çoğunlukla yok sayıldığını dile getiren Çavuşoğlu, tarihi bir zafer adlandırmasını yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada; “Kudüs, kırmızı çizgimizdir.” söylemini kullandı.

ABD BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ABD’nin Kudüs’e büyükelçiliğini taşıyacağını ve bu kararı hiçbir oylamanın değiştiremeyeceğini söyledi.

Haley, bu oylamanın BM’de Amerikalılara saygısızlık yapan diğer ülkelere bakış açılarını değiştirdiğini ifade ederken, Filistin Dışişleri Bakanı Maliki ise Kudüs’ün saf dışı bırakıldığı bir barış planının hayal edilemeyeceğini söyledi. Kudüs kararına ret oyu veren ülkeler arasında ise; ABD, İsrail, Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Micronezya, Nauru, Togo ve Palau yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum