Yatırım yapmaya başla!

Birleşme ve Satın Alma İştahı Brexit – Ticaret Savaşı İkilisi Yüzünden Düştü!

Birleşme ve satın alma iştahı, Brexit ile ticaret savaşından kaynaklanan belirsizlik nedeniyle son 4 yılın en düşük seviyesine geriledi. Detaylar şöyle;
Birleşme ve Satın Alma İştahı Brexit – Ticaret Savaşı İkilisi Yüzünden Düştü!

EY tarafından yapılan araştırmaya göre küresel birleşmeler ve satın almalar, Brexit ile ticaret savaşı korkuları arasında son 4 yılın en düşük seviyesine geriledi. Uluslararası denetim ve danışmanlık hizmetleri firması EY’nin bugün yayınladığı raporda, küresel yöneticilerin % 46’sının önümüzdeki 12 ay içinde başka firmalar satın almayı planladığı, oranın geçen yıla kıyasla % 10 seviyesinde düştüğü belirtildi.

Ancak EY mevcut durumun muhtemelen bir duraklama olduğunu söyleyerek, yalnızca % 9’luk kesimin birleşme ve satın alma pazarının önümüzdeki 12 ay içinde sabit kalmasını beklediğini kaydetti. Bu noktada birleşme ve satın alma isteğinin, Brexit ve ABD – Çin ticaret savaşından kaynaklanan belirsizliğin ortasında son 4 yılın en düşük seviyesine gerilemesine dikkat çekildi.

EY, Global Capital Confidence Barometer başlıklı raporunda küresel yöneticilerin yaklaşık % 46’sının önümüzdeki 1 sene içinde başka firmaları satın almayı düşündüğü belirtildi.

EY, Global Capital Confidence Barometer RaporuOranın geçtiğimiz yıla kıyasla % 10 daha az olması, bununla birlikte son 4 yıldaki en dip seviye olması, mevcut durumla ilgili endişeleri artırdı. Çünkü satın alma ve birleşme iştahının Brexit ve ABD – Çin ticaret savaşında kaynaklanan belirsizlik yüzünden azaldığı bildirildi. Danışmanlık şirketi raporunda katılımcıların 45 ülkeden 2600’den fazla yöneticiden oluştuğu bilgisini de verdi.

İlaveten % 46’lık kesimin, önümüzdeki 1 yıl boyunca anlaşma faaliyeti gösterme konusunda en büyük risk olarak yönetmelik ile jeopolitik belirsizliği gösterdikleri kaydedildi.

Önümüzdeki 12 Ay İçinde Satın Alma Planlayan Yönetici Oranı % 46EY’nin işlem danışmanlığı hizmetleri ekibinin küresel başkan yardımcısı Steve Krouskos da açıklamasında; “jeopolitik, ticaret ve tarife belirsizlikleri nihayet bazı anlaşma yapıcıların duraklama düğmesine basmasına neden oldu” ifadelerini kullandı. Ve konuşmasına; “beklentilerden daha güçlü olan ilk yarı kazançlarına ve anlaşmalar için inkar edilemez stratejik zorunluluklara rağmen bu yılın başladığından çok daha zayıf bir birleşme – satın alma ile bitmesini bekliyoruz” sözleriyle devam etti.

İlgili haberde bu yılın mega anlaşmalar açısından çok değerli olduğu, örneğin Bayer ile Monsanto’nun 63 milyar dolarlık anlaşmasının kapatıldığı hatırlatıldı.

Global Anlaşma İsteği Brexit ve Ticaret Savaşı Korkuları Arasında Düştü! Monsanto – Bayer anlaşmasının yanında Disney de 71.3 milyar dolarlık anlaşmayla Fox’u satın almıştı. Tüm bunların yanı sıra EY raporunda; birleşme ve satın almalar politik belirsizlikler yüzünden düşse de temellerin sağlamlığını koruduğunu, şirket yöneticilerinin % 90’ının piyasanın iyileşmesini beklediğini ifade etti.

EY’den Krouskos: “İyi haber, şirketlerin 12 ay içinde verilecek molayı girişilen anlaşmaları tamamlamaya odaklanmak için fırsat olarak kullanacak olmaları. Bu tam bir durma değil ara verme gibi olacaktır. Temeller ve anlaşmalar için stratejik gerekçe güçlü kalmaya devam edecektir ve satın alma isteği büyük ihtimalle 2019’un ikinci yarısına doğru büyüyecektir” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum