Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Birleşme Görüşmelerinin İptaliyle BBVA Hisseleri Yükseldi, Sabadell’inki Çakıldı

Sabadell’i satın almak isteyen BBVA, fiyat anlaşmazlığı nedeniyle bu kararından vazgeçti. Birleşme görüşmelerinin durdurulması her iki tarafın onayıyla alınırken, bu gelişme şirketlerin hisselerine yansıdı.
Birleşme Görüşmelerinin İptaliyle BBVA Hisseleri Yükseldi, Sabadell’inki Çakıldı

İspanyol yerel basınında paylaşılan habere göre aynı çatı altına girmek amacıyla müzakere yapan BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria) ve Banco de Sabadell bankaları arasında fiyat anlaşmazlığı çıkması sebebiyle görüşmeler durduruldu.

Elde edilen bilgiye göre iki İspanyol bankanın hem yönetimi hem de fiyat konusunda anlaşmazlık çıktığı aktarıldı.

Madrid Borsası’nda işlem gören BBVA hisseleri, Cuma günkü işlemlerde %3’e yakın primlendi.
BBVA Hisseleri %3 Yükseldi
Kaynak: Market Watch

Birleşme kararının durdurulması ve büyük ihtimalle tamamen iptal edileceği açıklaması BBVA bankasının hisselerine pozitif yansıdı. İşlemlere 3,74 Euro’dan başlayan hisse başı fiyat, gün içinde 3,73 – 3,91 arasında hareket etti. TSİ 14:23’te ise %2,49 artıda 3,86’dan işlem görüyor.

Sabadell, yaklaşık 2 milyar Euro piyasa değerine sahip küçük bir banka. BBVA, satın alma işlemi ile bu bankayı bünyesine katacaktı.

Fakat elde edilen bilgiler teklif edilen miktarın Sabadell tarafından yeterli bulunmadığı ve kabul edilmediğini aktardı. Her iki taraf da görüşmelerin fiyat farklılıkları nedeniyle, başarısızlıkla sonuçlandığını onayladı.

Eğer iki banka birleşebilseydi iç piyasanın mevduat ve yatırım fonlarının yaklaşık %20-25’ini bünyesinde tutacaktı. BBVA CEO’su Onur Genç, İspanya’da zaten %15 pazar payına sahip olduklarını, şu an birleşmede ikna için herhangi bir şey yapmaya mecbur hissetmediklerini belirtti.

Banco de Sabadell (SABE) hisseleri görüşmelerinin başarısızlığa uğramasının ardından adeta çakıldı.
Sabadell Hisseleri %13 Geriledi
Kaynak: Market Watch

Dün 0,402’den kapanan Sabadell hisseleri Cuma günkü işlemlere sert düşüşle başladı. Günlük kaybı %13’ün üstüne çıktı. Gün aralığı 0,330 – 0,365 olan hisse fiyatı şu dakikalarda %12,94 ekside 0,350’den işlem görüyor.

Şirket, aylardır bir İspanyol banka ile birleşmek istediğini belirtiyordu. Bu kararın ise pandemi nedeniyle vadesi geciken kredilerde artış olması ve bankanın girdiği zor durumdan dolayı aldığı biliniyor.

Bu sebeple de anlaşmanın iptal edilmesi şirketin borsadaki durumunu kötü etkiledi. 2021 yılının ilk çeyreğinde iç pazara net bir şekilde odaklanan yeni stratejiler oluşturacaklarını açıklayan şirket yetkilileri, daha fazla verimlilik yaratacak dönüşüm programını hayata geçireceklerini aktardı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum