Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birleşik Krallık’ta Konut Kirası Şoku: 10 Yılın En Sert Artışı

Konutlardaki kira fiyatlarıyla ilgili çalışmalarını paylaşan emlak şirketleri, Birleşik Krallık’ta son 10 yılın en sert artışı olduğunu açıkladı.
Birleşik Krallık’ta Konut Kirası Şoku: 10 Yılın En Sert Artışı
HABER GİRİŞ

Emlak şirketi Hamptons, Birleşik Krallık’ta kira fiyatlarına yönelik yaptığı çalışmada yeni kira sözleşmelerinin Ağustos’ta yüzde 12 yükseldiğini açıkladı. Bunun 2014’ten bu yana görülen en hızlı artış olduğuna dikkat çekildi. Son verilerle birlikte ülkede bir ev kirasının Ağustos itibarıyla 1304 sterline arttığı belirtildi.

Hamptons Araştırma Direktörü Aneisha Beveridge, her geçen ay kira fiyatlarında yeni rekor kırıldığını, son 12 içerisindeki artışın 2015 – 2019 arasındaki yükselişten daha fazla olduğunu söyledi. Beveridge, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) faiz artışlarından etkilenen ev sahiplerinin, kiraları artırdığını belirtti.

Ülkede araştırma yapan diğer bir emlak şirketi Rightmove, Londra haricinde ülkede ortalama ev kirasının 2023’ün ikinci çeyreğinde yüzde 9,3 arttığını ve 1231 sterline çıktığını paylaştı. Londra’da bu rakam yüzde 13,7 artarak 2567 sterlin oldu.

Emlak şirketi Zoopla ise Eylül için hazırladığı raporda kiralık konutlardaki yeni kira sözleşmelerinin yıllık bazda yüzde 10,5 arttığını, son 18 aydır ülkede kira enflasyonunun çift hanelere ulaştığını vurguladı.

Uzmanlar, BoE’nin politika faiz artışlarının konut satışlarında düşük talebin yaşanmasına ve kiraların hızla artmasına neden olduğunu belirtiyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.