Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandemi, Birleşik Krallık’ın Mart Ayı Perakende Satışlarına Dibi Gösterdi

Koronavirüsün şiddetli bir şekilde görüldüğü İngiltere'de açıklanan perakende satış rakamları, Mart ayında rekor bir düşüş kaydetti.
Pandemi, Birleşik Krallık’ın Mart Ayı Perakende Satışlarına Dibi Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgını nedeniyle bilançonun en ağır olduğu ülkelerden biri olan İngiltere 140 bine dayanan vaka ve yaklaşık 19 bin can kaybıyla ABD’nin başı çektiği listede beşinci sırada bulunuyor. Kabus çığ gibi büyümeye devam ederken alınan önlemler bir yandan da ülke ekonomisine zor günler yaşatıyor. Fakat hastalıkta ikinci dalganın başlama ihtimalinden duyulan endişe, tedbirlerin yumuşatılmaması için geçerli bir sebep olarak öne çıkıyor.

Böyle bir durumun ortasında İngiliz hükümetinden de destekler esirgenmiyor. Son olarak ülkede sayısı 1 milyonun üzerindeki küçük işletmeler için %100 devlet garantili kredi desteğinin değerlendirme sürecinde olduğu öğrenilmişti.

Salgından dolayı zor günler geçiren ülkede Salı günü açıklanan Şubat ayı işsizlik rakamları da %4 seviyesinde gerçekleşmişti. Hastalığın henüz yayılmadığı o dönemlerde veriden beklenti de bu sevilere yakındı. Pandemiyle mücadelede zorlu bir süreçten geçen Birleşik Krallık’ta salgının etkileri birer birer ekonomik göstergelerde de hissedilmeye başlandı.

Birleşik Krallık’ın Mart Ayı Perakende Satış Verileri Açıklandı

Birleşik Krallık'ın Mart Ayı Perakende Satış Verileri AçıklandıKoronavirüsle kendisini ekonomik kilitlenmenin ortasında bulan İngiltere, bunu Mart ayı perakende satışlarında net bir şekilde gördü. İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin bugün açıkladığı verilere bakıldığında satışların %5,1’lik gerileme ile rekor kırdığı görüldü. Aşağıdaki grafikten Birleşik Krallık perakende satışlarının son yıllar içindeki seyrini görebilirsiniz;

İngiltere Perakende Satış Grafik
Kaynak: Investing

Beklentiler %4 gerileme olacağı yönündeydi. Böylelikle beklentilerin üzerinde kaydedilen gerileme, son yılların en büyük çakılması olarak kaydedildi. Ülkede pandemi nedeniyle kapanan mağazalar ve üretim-satış faaliyetlerini kısmi olarak durduran fabrikalar, satışlarda düşüşü tetikleyen en güçlü etken oldu.

1996 yılından bu yana toplanmaya başlanan perakende satış verileri, 24 yıl içinde böyle bir düşüşe ilk kez tanıklık etti. Tüketiciler Mart’ta yiyecek alışverişlerini karantina nedeniyle internet üzerinden yaparken, %22’lik artış kaydeden internet alışverişleri böylelikle rekor kırdı.

Bu dönemde alkol satışlarının arttığı görüldü. Giysi satışları ise %34 geriledi. Ülkenin perakende satışçıları adeta bir krizin ortasında kaldı. Salgın kilitlenmesi yaşayan İngiliz ekonomisi, çok korkutucu ileri dönem tahminlerinin ortasında kaldı.

2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük yıllık açığını vermeye hazırlanan İngiltere ekonomisi, sık sık uzman yorumlarına da konu oluyor. Öyle ki İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) ünlü ekonomistlerinden biri son yüzyılın en kötü ekonomik tehlikesiyle karşı karşıya olunduğu konusunda uyarmıştı. BoE üyesi Jan Vlieghe, değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi;

Jan Vlieghe DeğerlendirmeMevcut duruma bakıldığında İngiltere’deki pek çok işletmenin felaketin eşiğine çoktan gelmiş olduğu görülüyor. Oasis, Depo, Debenhams, Laura Ashley ve Cath Kidston gibi markalar çökse de kurtarılmak için bir hala bir şansı olanlar da mevcut.

Ülkede aşı çalışmalarına odaklanıldı. Fakat şuanki göstergeler, virüsün etkileri azalsa da ekonominin kolay bir şekilde ayağa kalkmasının zor olacağını gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu