Yatırım yapmaya başla!

Birleşik Krallık Konut Fiyatları En Hızlı İngiltere’nin Kuzeyinde ve Midlands’da Artıyor

Birleşik Krallık'ta konut fiyatlarının İngiltere ve Midlands'ın kuzeyinde en hızlı şekilde büyüdüğü, Aberdeen ve Cambridge'de ise 2016'dan beri keskin düşüşler yaşandığı açıklandı.
Birleşik Krallık Konut Fiyatları En Hızlı İngiltere’nin Kuzeyinde ve Midlands’da Artıyor

Emlak platformu Zoopla’ya göre Birleşik Krallık’taki konut fiyatları Brexit oylamasından bu yana, Midlands, İngiltere’nin kuzeyi, Galler ve İskoçya’daki şehirlerde en hızlı seviyesinde artış gösterdi. Buna göre Haziran 2016 referandumundan bu yana en hızlı büyümeyi kaydeden şehirler sırasıyla; yüzde 16 ile Birmingham, yüzde 15 ile Manchester ve Leicester, yüzde 14 ile Edinburgh ve Nottingham, yüzde 12 ile Leeds ve Cardiff, yüzde 11 ile Liverpool ve Sheffield oldu.

Zoopla, Brexit oylamasının yol açtığı ekonomik ve politik belirsizliğin güney İngiliz şehirlerinde daha keskin hissedildiğini, ayrıca finansman gücü eksikliğinin büyük bir faktör olduğunu belirtti. Bu noktada, İngiltere’nin güneyindeki şehirlerin daha önce İngiltere’de ev fiyatlarının artmasına yol açtığı hatırlatıldı.

Londra’da mülk değerleri 2013 ve 2016 yılları ortasında yüzde 52 civarında artarken, Cambridge’dekiler yüzde 47, Oxford’dakiler ise yüzde 42 artış göstermişti.

Londra Konut Fiyatları 2013 2016 Arasında Yüzde 52 Arttı Brexit oylamasından bu yana Zoopla’nın Hometrack verilerine dayanarak hazırladığı İngiltere şehir evi fiyat endeksine göre Cambridge ev fiyatlarında yüzde 4’lük bir düşüş yaşamıştı. Fiyat artışı Londra’da yüzde 1’e ve Oxford’da yüzde 2’ye gerilemişti. Ne var ki 2016 ortasından bu yana fiyatlardaki en keskin düşüş, emlak piyasasının Kuzey Denizi’ndeki petrol ve gaz endüstrisinde çalışan insanlara büyük ölçüde bağımlı olduğu Aberdeen’de yaşanmıştı.

Oradaki konutlara olan talep, Şubat 2016’da petrol fiyatlarının varil başına 30 doların altına düşmesinin ardından adeta çakılmıştı.

İngiltere Aberdeen Konut Fiyatları Petrol Fiyatları Çakıldı Tabii, Brent petrolün fiyatı şu sıralar 60 doların üzerindeydi. Bu, Belfast, Liverpool ve Glasgow’un 2009 ile 2012 yılları arasında deneyimlediği yüzde 33, 11 ve 10 seviyelerindeki düşüşün ardından bir Birleşik Krallık şehrinin finansal krizden sonra yaşadığı en büyük düşüş olmuştu. Kaldı ki diğer araştırmalar da Birleşik Krallık konut fiyat artışında keskin bir yavaşlama olduğunu göstermişti. Bunun nedeni de Londra’daki fiyatlarda ve güney doğu İngiltere’deki fiyatlarda görülen Brexit belirsizliğinin sonuçlarıydı.

Zoople raporunda ayrıca İngiltere’nin en büyük 20 kentinde ev fiyatlarının geçen yıl yüzde 2.7 seviyesinde arttığını, bunun son beş yıldaki ortalama yıllık oranın yarısı olduğunu bildirdi.

Birleşik Krallık Zoople Raporu 2018 yılında Aberdeen, Cambridge ve Londra’da fiyatlar sırasıyla yüzde 6.1, yüzde 3.8 ve yüzde 0.2 seviyelerinde düşüş göstermişti. Zoopla’dan Richard Donnell de Londra’daki konut fiyatlarının neredeyse 12 aydır düştüğünü ve en güçlü performans gösteren şehirlerin güney doğu İngiltere’nin dışında olduğunu aktardı. “Londra, son on yılda fiyatların en fazla arttığı Londra’nın iç kısmında yoğunlaşan fiyat düşüşlerini kaydetmeye devam edecek. Londra’nın daha ekonomik olan dış ve banliyö alanlarında ise fiyatlar yavaş yavaş artmaya devam ediyor.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum