Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Birinci Aşama Anlaşma için Yüzde 50’den Daha İyi Şans Var

Yale Üniversitesi ekonomisti Stephen Roach, ABD ile Çin’in birinci aşama ticaret anlaşmasını imzalamalarının olası olduğunu söyledi.
Birinci Aşama Anlaşma için Yüzde 50’den Daha İyi Şans Var
Yorum

Yale Üniversitesi profesörü Stephen Roach, ABD ile Çin’in birinci aşama ticaret anlaşmasını imzalamalarının olası olduğunu belirterek her iki ülkenin başkanlarının bunu yapmak için teşviklerinin olduğunu söyledi.

Sıska bir birinci aşama anlaşma için yüzde 50’den daha iyi bir şans olduğunu dile getiren Roach, bunun büyük ölçüde hem Trump’ın hem de Xi’nin anlaşmaya yerel politik nedenlerden ihtiyaç duymasından kaynaklandığını anlattı.

Pekin’le yapılan ticaret anlaşmasına sıkı tutunmanın ABD Başkanı Donald Trump’ın dikkati ön cephede karşılaştığı siyasi sorunlardan başka yöne çevirmesine yardım edebileceğini söyledi.

Birinci Aşama Anlaşma Trump Dikkati Saptırması Yardım Edebilir Nitekim kendisi halihazırda Washington’da bir azil soruşturmasıyla karşı karşıyaydı. Stephen Roach bu noktada şöyle konuştu:

Bununla ilgili hataya düşmeyin, birinci aşama anlaşma; Amerikalı aileler ve Amerikalı tüketiciler üzerinde anlamlı olumlu bir etki yaratacak hiçbir şeyi başaramayacak sahte bir anlaşma.” Birinci aşama anlaşmanın Washington ve Pekin arasındaki ikili ticaret açığını ele alırken, ABD’nin diğer ülkelerle olan mevcut ticaret açığını tanımadığını söyleyerek düşüncesini açıkladı.

“Bu tamamen politik bir düzeltme olarak tasarlanmış bir anlaşma” diyen Roach, daha önce yaptığı konuşmayla benzer şekilde konuştu.

Bu Politik Düzeltme Kısa süre önce verdiği bir demeçte birinci aşama anlaşmanın boş ve saçma olduğunu söyleyen Roach; “Özellikle de yurt içindeki diğer nedenlerden dolayı çok fazla siyasi baskı hisseden ABD Başkanı için politik olarak uygun” demişti.

Dün yaptığı açıklamada da öncekiyle örtüşür şekilde konuşan Roach, tarife cephesinde bir sonraki kıvrılmayı tahmin etmenin zor olduğunu ancak bu noktada Trump’ın biraz durmak için hazırlıklı olabileceğini bildirdi. Donald Trump’ın Ekim ayında 250 milyar dolarlık Çin ithalatına yönelik tarifeleri askıya almasına atıfta bulunan Yale ekonomisti; “bence 13-14 gün içinde, yani Aralık ortasındaki son tarihte aynı şeyi yapacak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu