Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Birinci Aşama Anlaşma, Dünya Ekonomisi için Görünümü Aydınlatıyor

ABD ile Çin arasında imzalanması beklenen birinci aşama anlaşmanın, dünya ekonomisi için görünümü aydınlattığı söylendi.
Birinci Aşama Anlaşma, Dünya Ekonomisi için Görünümü Aydınlatıyor
Yorum

Standard Chartered uzmanlarından biri, ABD-Çin anlaşmasının dünya ekonomisi için faydalı olacağını söyledi. Bankanın Büyük Çin ve Kuzey Asya Baş Ekonomisti Ding Shuang, Çin’in resmi haber ajansı Xinhua ile yaptığı son röportajda anlaşmaya ilişkin iyimser açıklamalarda bulundu.

“Küresel ekonominin karşı karşıya olduğu kuyruk riskini azaltan birinci aşama anlaşma ile 2020’nin küresel ekonomi için yumuşak ama istikrarlı bir büyüme yılı olacağını düşünüyoruz.” diyen yetkili, bankanın gelecek yıl küresel büyüme tahmininin yüzde 3.3 olduğunu belirtti. Rakamın 2019 için olan yüzde 3.1 tahmininden biraz daha yüksek olduğunu ekledi.

Küresel ekonomi için borç, demografi ve deglobalizasyon olmak üzere üç uzun vadeli yapısal sürüklemeye dikkat çekti. Birinci aşama ekonomi ve ticaret anlaşmasının yatırımcıların küresel finans piyasalarındaki duyarlılığını artıracağını söyledi.

Petrol fiyatları geçen hafta üç ayın en yüksek seviyesine ulaşmış ve buna kısmen ABD-Çin arasındaki ticaret ateşkesi için daha iyi beklentiler eşlik etmişti.

Standard Chartered ABD-Çin Anlaşması Dünya Ekonomisi Faydalı ABD hisse senetleri de geçtiğimiz hafta olumlu duygular nedeniyle sağlam kazanımlar elde etti. Dow Jones, Nasdaq ve S&P 500’deki yükselişlere işaret eden Ding, olumlu piyasa tepkisinin anlaşmanın ticari güveni desteklemede yardımcı olduğunu gösterdiğini belirtti. Ayrıca anlaşmanın hem ABD hem de Çin için de yararlı olduğunu söyledi.

ABD için anlaşmanın Başkan Donald Trump’ın yeniden seçilmesi için gerekli olduğunu çünkü bunun durgunluk olasılığını azalttığını ve borsaları güçlendirdiğini bildirdi. Çin için de ülkenin ticaret görünümünü iyileştirdiğini ve ekonomisini artırmak amacıyla büyük ölçekli uyaran uygulama ihtiyacını azalttığını söyledi.

Ayrıca anlaşmanın genel olarak Çin’in derinleşme reformu ve açılmasıyla aynı doğrultuda olduğunu aktardı. “Kamuya açık hale gelen bilgilere dayanarak, Çin ülkenin araştırma ve geliştirme yatırımını teşvik etmesi ve yeniliği beslemesi için esas olan fikri mülkiyet haklarını daha iyi korumayı taahhüt etmiştir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu