Yatırım yapmaya başla!

Birikimler Borsa Piyasasında Nasıl Değerlendirilir?

Birikimler Borsa Piyasasında Nasıl Değerlendirilir?

Para kazanma konusunda borsa, yatırımcılar için karlı fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatlar sayesinde yatırımcılar beklentilerine uygun olarak işlemlerini yürütebilmekte, düşlediği miktarları kazanabilmektedir. Elbette ki bu konuda belli bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmak şarttır. Çünkü piyasada amaçlarınıza yönelik olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için alım – satım nasıl yapılır sorusundan tutun da hangi zamanlarda yapılmalıdır sorusunun cevabına kadar birçok konuyu bilmek gerekmektedir. Bu konulara hakim olmadan borsada birikimleri değerlendirmek zordur.

Birikimlerin değerlendirilmesi için tercihen baş sıralarda yer alan borsa piyasasında, işlemlerini bilinçli olarak yönetenler için başarı kaçılmazken, aksine rast gele yatırım yapanlar için de kayıpla karşılaşma ihtimali bir o kadar yüksektir. Bunun sebebi borsanın oyundan ibaret olmaması ve piyasanın farklı işlem mekanizmasına sahip olmasıdır. Bu nedenle yatırımlar yürütülmeye başlamadan önce borsa nedir, ne değildir öğrenilmesi gerekiyor. Bu konuda izleyebileceğiniz yollar aracı kurumlarının eğitim ve sanal hesaplarıdır. Bu olanaklar sayesinde borsanın mantığını kısa sürede anlayabilirsiniz. Böylelikle birikimlerinizi değerlendirmek için tercih ettiğiniz piyasadan mutlu mesut bir şekilde ayrılabilirsiniz. Şimdi, tüm bunlar için bilinmesi gereken püf noktalardan bahsetmek istiyorum:

Birikimler Borsada Nasıl Değerlendirilir?

Birikimler Borsada Nasıl Değerlendirilir?Birikimler borsada kısa, orta ve uzun vadede değerlendirilmektedir. Bu anlamda hem yüksek hem de güvenilir bir şekilde kazanç sağlamak için yatırımcılar tarafından uzun vade seçilir. Bunun sebebi özellikle kısa vadeli işlemlerde riskin daha yüksek olmasıdır. Borsa kısa vadeli yatırım nedir, nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz. Çünkü borsada biliyorsunuz ki spekülasyon ve manipülasyon riski vardır. Spekülasyon yasal iken manipülasyon değildir. Bu nedenle bu iki unsur arasındaki farkları bilmelisiniz. Yasal olmadığı için kişilere hapis veya para cezasına çarptırılmaktadır. Böylelikle manipülasyon riskini önleyici faaliyetlerde bulunulmuştur.

Borsada para kazanmak, olan parasını değerlendirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken en mühim konu temel konulardır. Temel konulara sahip olmadan piyasadan başarılı bir şekilde ayrılmak mümkün değildir. Bunun sebebi kesinlikle püf noktaların ayrıntılarda gizli olmasıdır. Öyle ki borsayı etkileyen her türlü durum yatırım araçlarının değerlerini de etkilemektedir. Biliyorsunuz ki temel mantık enstrümanlara düşük fiyattan sahip olarak yüksek fiyata satmaktır. Borsanın mantığını tamamen anlamk için ne yapmalı, bilgi almak için bu yazıyı okumanızı öneririm. Böylece aradaki farktan kar elde edilmektedir. Bu mantığın güzel bir şekilde uygulanabilmesi için, fiyatlarda meydana gelen anlık değişimlerin yönünün doğru olarak belirlenmesi gerekir. Bu konuda kesinlikle belli bir borsa tecrübesi yaşamış olmanız şarttır. Böylece arz – talep dengesinde yaşanan dengesizlikleri görebilir, avantajlı durumları değerlendirebilir, dezavantaj içeren durumlardan uzak durabilirsiniz.

Fiyat seviyelerinin neden düştüğünü, yükseldiğini kısaca dalgalandığını anlamak istiyorsanız ekonomiyi yakından takip etmelisiniz. Çünkü biliyorsunuz ki yatırımlar elde ki bütçeye göre yapılır. Dolayısıyla daha çok ekonomiye güven duyulduğu zamanlarda yatırımlar artmaya başlar. Aksi durumda ise azalır. Aynı zamanda doğal afet oluşumları, siyasi ve önemli kişilerin açıklamaları, merkez bankasının faiz – enflasyon oranları ve bunun gibi daha birçok ekonomi ile doğrudan bağlantılı nokta değişimler konusu üzerinde etkilidir. Bunları takip ederseniz arz ve talepteki değişmeleri fark edebilirsiniz. Böylelikle uygun gördüğünüz seviyelerden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Seviyelerin uygun olup olmaması tamamen beklenti ile alakalı konulardır. Bu nedenle borsaya beklentilerinizi belirleyerek, hedeflerinizi koyarak girmelisiniz.

Şimdi, birikimlerin değerlendirilmesi konusunda mutlaka ama mutlaka her yatırımcının bilmesi gereken hususları başlıklar altında ele almak istiyorum:

Borsa Nedir Anlamak

Borsa Nedir AnlamakBorsa nedir hususunu bilmeden, piyasayı tanımadan sırf yüksek kazanç sağlanıyor diye giriş yapmak yanlıştır. Mantık elbette ki basittir. Enstrümanları düşük değerden al – yüksek değere sat mantığına kuruludur. Fakat burada işleri karıştıran husus yatırım enstrümanların sürekli olarak değişen değerleridir. Bu değerler bazen birbirleri ile eş doğrultuda bazen de aksine zıttı yönde hareket eder. Bu yüzden bilinmesi gereken konu her birinin ayrı ayrı özellikleridir. Değerlerinin hangi hususlardan dolayı değiştiğidir. Bunları aracı kurumlarının sunmuş olduğu eğitimler sayesinde kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Böylelikle nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlayarak, işlemlerinizi bilinçli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Enstrümanları Tanımak

Enstrümanları TanımakBorsada başarılı olmak için yatırım enstrümanlarını tanımanız gerekiyor. Piyasada çok sayıda enstrüman işlem görür. Aynı araçlar Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası aracılığıyla türev sözleşmeler aracılığıyla alınıp satılmaktadır. Fiyatları etkileyen faktörler aynıdır. Ama etkileşim yönü farklıdır. Şöyle ki x olayı altını pozitif etkilediğinde doları ise negatif etkileyecektir. Bunun nedeni altın ile doların birbiriyle olan zıt yönlü fiyat değişimidir. Bu gibi aynı veya farklı trendlerde olan ürünleri bilirseniz, portföyünüzü daha doğru bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Böylelikle karlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Borsada portföy nedir, nasıl hazırlanır sorusunun cevabını öğrenmek için burayı tıklayın.

Hangi Zamanda Yatırım Yapılır Karar Vermek

Hangi Zamanda Yatırım Yapılır Karar VermekYatırım konusunda karar verilmesi gereken en önemli aşamalardan biri öncelikle hangi aracı alıp satacağını belirlemektir. Bu anlamda kesinlikle özelliklerini, değişen unsurlarını bildiğiniz ve ileriki zaman dilimlerinde değerlerini kolaylıkla tahmin edebildiğiniz araçları seçmeniz gerektiğini söylemeliyim. Araca karar verdikten sonra diğer bir önemli olan konu ise işlemlerin ne zaman gerçekleştirileceğine karar vermektir. Bu konuda fiyatların anlık olarak değişmesi, geri çekilmelerin veya yükselmelerin ne zamanlarda yaşanılacağının doğru tahmin edilmesi gerekliliğini doğurmuştur. Bu konu gerçekten de çok önemlidir. Gerek analiz teknikleri gerekse de piyasa takip işlemi yaparak gerekli zamanları belirleyebilirsiniz. Böylelikle kar getirecek vakitlerde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Temel Eğitim ve Demo Hesaptan Yararlanmak

Temel Eğitim ve Demo Hesaptan YararlanmakBirikimlerinizi değerlendirmek için borsayı tercih etmişseniz kesinlikle borsa eğitim kitaplarından, videolarından, testlerinden, seminer ve demo hesap hizmetlerinden faydalanmalısınız. Bu hizmetler aracı kurumları tarafından genellikle ücretli bir şekilde internet üzerinden sunulmaktadır. Bu konuda eğitimlerin ücretli olup olmamasına değil, kesinlikle öğrendiğiniz bilgilerin kalitesine bakmalısınız. Borsada başarılı olmak için en temelden başlayarak zaman içinde kendinizi geliştirmelisiniz. Bunun için de eğitimler son derece faydalıdır. İstediğiniz aracı kurumun olanaklarından faydalanabilirsiniz. Bunun için uzman kadroyu inceleyin. Enstrümanların saatlik analiz raporları sunuluyor mu bakın. Buna göre kararınızı verin. Çünkü uzmanların analizleri sayesinde nasıl davranmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu konuda içgüdülerinize göre değil, kesinlikle analizler sonucunda alacağınız sinyallere göre hareket etmelisiniz.

Temel bilgiler ile borsada bir yere kadar gelebilirsiniz. Önemli olan sonuçtan beklentiyi karşılamaktır. Fakat bu hususta direkt olarak sonuç odaklı düşünülmemesi gerekir. Ayrıntılar hesaba katılarak, planlı bir şekilde işlemlerin yürütülmesi gerekir. Bunun sebebi borsada anlık kararların çoğu zaman zarar etmeye neden olmasıdır. Bu yüzden de demo hesap kullanılarak borsanın mantığı çözümlenene kadar alıştırma yapılmaktadır. Mantık basittir. Yalnızca bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenlerin öğrenilmesi gerekiyor. Bu da en iyi kurumların sunmuş olduğu eğitimler sonucunda öğrenilmektedir. Bu yolları deneyerek borsanın mantığını kavrayabilir, geleceğinizi güvence altına alacağınız bilgi birikimlerine ve tecrübelerine sahip olabilirsiniz. Böylece doğru atılan adımlar sonucunda beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Sonuç olarak, para kazanmak için tercih edilen önemli ticaret yollarından biri de borsadır. Köklü tarihe sahip olan borsa piyasası her zaman için yatırımcılara eşit fırsat sunmaktadır. Fakat bu fırsatların değerlendirilmesi için bilgi ve deneyimin oranı önemlidir. Bu bilgi ve deneyim kavramı ne kadar geniş bir yer kaplarsa o kadar başarılı olabilirsiniz. Çünkü bu iki faktör etkili olduğu sürece başarılı olma ihtimaliniz artar. Nasıl ki bir konu hakkında bilginiz yok iken konuşmada zorluk çekiyorsanız. Aynı durum borsa için de geçerlidir. Gerek işlemlerin yönlendirilmesi gerekse yönetilmesi konularında başarılı olmak istiyorsanız, eğitimlerden faydalanmalısınız. Püf noktaları öğrenmelisiniz. Demo hesaplar sayesinde işlemlerinizi nasıl yürütmeniz gerektiğin yaptığınız pratikler sonucu anlamalısınız. Böylece tekrar aynı hatalara yer vermeden prensipli olarak ilerleyerek birikimlerinizi karlı şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum