Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bireysellerin Döviz Mevduatı Seçimin Ardından İkinci Haftada da Azaldı

5 Ekim 2018 tarihinden bu yana aralıksız her hafta artış gösteren yurt içi bireysellerin döviz mevduatları, seçimi takip eden ilk iki haftada üst üste düşüş gösterdi.
Bireysellerin Döviz Mevduatı Seçimin Ardından İkinci Haftada da Azaldı
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 12 Nisan haftasına ilişkin para ve banka istatistiklerini açıkladı. Bir önceki hafta 801 milyon dolar azalan yurt içi döviz mevduatları, 12 Nisan ile biten haftada 542 milyon dolar azalarak 181.332 milyar dolara geriledi. Bu sayede altı aydır süren kesintisiz artışın ardından, seçimi takip eden ilk iki haftada da düşüş göstermiş oldu.

TCMB verilerine göre 12 Nisan ile biten haftada, yurt iç yerleşiklerin döviz mevduatı altın hariç 401 milyon dolar geriledi.

Bireysellerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 465,2 milyon dolar azalarak 108,67 milyar dolara indi. 29 Mart haftasında ise 109,25 milyar dolar ile tarihi zirveyi görmüştü. Kurumsalların yabancı para cinsinden mevduatları 78,3 milyon dolar azalarak 72,66 milyar dolar geriledi.

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları, seçimden önceki 25 hafta boyunca hep artış gösterdi.

Bireysel yatırımcılar 5 Ekim 2018 tarihinden bu yana döviz hesaplarını her hafta artırdı. Ancak son iki haftadır ilk kez düşüşe geçti. TCMB verilerine göre 5 Ekim 2018 haftasında 89,8 milyar dolar olan bireysellerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları, o tarihten bu yana 19,5 milyar dolar artış gösterdi. Uzmanlar bu artışın ana nedeni olarak geçen yıl Ağustos ayında yaşanan kur şokunun etkisiyle birikimlerini döviz cinsinden tutma alışkanlığı olduğunu belirtti.

TCMB tarafından bugün açıklanan bir başka veri ise haftalık menkul kıymet istatistikleri oldu.

Merkez Bankası verilerine göre 12 Nisan ile biten haftada yabancılar net 153,4 milyon dolarlık hisse senedi alırken, 131,8 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 9,1 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) sattı. Bir önceki hafta 30 milyar 469,9 milyon dolar olan hisse senedi stoku, 29 milyar 265,7 milyon dolara gerilemiş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu