Yatırım yapmaya başla!

Bireysel Hesaba Dayanan Kıdem Tazminatı Sistemi Oluşturulacak

Cumhurbaşkanlığının 2019 yılına yönelik yıllık programında sosyal tarafların mutabakatıyla kıdem tazminat reformunun gerçekleştirileceği açıkladı. İşte detaylar;
Bireysel Hesaba Dayanan Kıdem Tazminatı Sistemi Oluşturulacak

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan “2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” kıdem tazminatında reforma işaret etti. Buna göre; devredilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 2019 yılı Ocak ve Temmuz aylarında önceki 6 aylık enflasyon tahmini dikkate alınarak artırılacak.

Memur maaşları ve emekli aylıklarının 2019 yılının Ocak ayında yüzde 4, Temmuz ayında ise yüzde 5 oranında artırılması planlanıyor.

Enflasyona Göre Maaş BelirlemeKamu görevlileriyle yapılan toplu sözleşme hükümlerine göre; memur maaşı ve emekli aylıklarının Ocak ve Temmuz olarak sırasıyla yüzde 4 ve 5 oranında artırılmasına ek olarak 2019 yılının Ocak ve Temmuz aylarında geçmiş 6 aylık dönemlerde oluşacak enflasyon farklarının ilave edilmesi de öngörülüyor.

İster Aylık İster Yıllık Enflasyon Değişimini Hemen Hesaplayın!

İşsizlik Sigortası Fonu varlığının ise 2019’da 148,5 milyar lira ile GSYİH’in yüzde 3,3’üne ulaşması hedefleniyor.

İşsizlik Sigortası Fonu TahminiSosyal taraflarla diyalog içerisinde tüm işçiler açısından erişilebilirliğin sağlanacağı bireysel hesaba dayalı bir kıdem tazminatı sistemi oluşturulması da program dahilinde öngörülüyor. Ayrıca çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliği kültürü geliştirilecek, denetim ve teşvik uygulamaları ile iş sağlığı ve güvenliği standartlarına uyum artırılacak ve bu alanda yeterli sayı ve nitelikte uzman personel yetiştirilecek.

Hak Kazandığınız Kıdem ve İhbar Tazminatını Hemen Hesaplayın!

Kamu sektöründe çalışanlar için yetenek ölçümü, tekrar yerleştirme ve norm kadro çalışmalarının yürütülmesi de öngörülüyor.

Etkili İnsan Kaynakları ÇalışmasıKamu sektörü insan kaynağının ödül ve performans sistemleri vasıtasıyla etkin yönetimi sağlanacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında personel sisteminin, işe alımdan emeklilik sonrasına kadarki süreçleri kapsayan bir insan kaynakları yönetimi anlayışı ile ele alınması amacına yönelik model geliştirilecek.

Aynı zamanda etkinlik ve verimlilik analizi de içeren yeni bir sistem oluşturulacak. Verimlilik ve başarı ödüllendirilecek, kamuda performansı da dikkate alan bir değer sistemi teşkil etmek amacıyla yönetmelik hazırlanacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında etkili bir insan kaynakları planlaması yapabilmek amacıyla yürütülmekte olan Kamu Personeli Bilgi Sistemi çalışması tamamlanacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında etkili bir insan kaynakları planlaması yapabilmek için esnek çalışma modelleri geliştirilecek.

Kamu Çalışanı Yetenek ÖlçümüSağlık hizmetleri ve harcamalarında sürdürülebilirlik dikkate alınarak ilaç ve tedavi harcamaları daha akılcı hale getirilecek. SGK ile protokolü olan üniversite hastanelerinde, kamu hastanelerinde ve sözleşmeli eczanelerde Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi’ne (BKDS) geçilecek. Bu kapsamda bütüncül bir sağlık provizyon sistemi oluşturulacak, teknik şartname ve sözleşme metinleri hazırlanacak, ihtiyaç doğrultusunda cihaz temin edilecek. Pilot uygulamaya başlanacak ve uygulama ülke çapında yaygınlaştırılacak.

Emeklilik için Daha Ne Kadar Çalışmanız Gerektiğini Hesaplayın!

Hastalara gereksiz tetkik ve tahlil işlemlerinin yapılmaması ve hastaların zaman kaybını önleyip tedavi sürecini hızlandırmak için tetkik ve tahlil sonuçlarının MEDULA üzerinden depolama yapılmadan görüntülenmesi sağlanacak. Kreş ve gündüz bakımevlerinin desteklenmesi için özel sektöre yönelik teşvik uygulamaları hayata geçirilecek. Yerel yönetimlere ait kreşlerin yaygınlaştırılması sağlanacak. Kmu sektöründe hizmet veren kreşlerin ise kontenjanlarının doldurulması amacıyla ilgili mevzuat gözden geçirilecek.

İş gücü piyasasına girişlerin kolaylaştırılması amacıyla esnek çalışma biçimlerinin uygulanmasına yönelik ikincil mevzuat çalışmaları tamamlanacak.

İş Gücü Piyasasına Girişler KolaylaşacakYarım çalışma ödeneğinin etkin bir şekilde uygulanması sağlanacakken, dijital ekonomide nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla gelişen sanayinin gerekliliklerine bağlı olarak ortaya çıkan yeni meselek alanlarında iş gücü yetiştirilmesine yönelik kurs ve programlar düzenlenecek.

İşten Çıkarıldığınızda Alabileceğini İşsizlik Maaşını Hemen Hesaplayın!

Engellilerin meslek edinmesi amacıyla uzaktan eğitim programları geliştirilecek. Mesleki rehberlik ve danışmanlık hizmetleri başta olmak üzere aktif iş gücü politikaları etki analizlerine dayandırılacak ve bu şekilde yaygınlaştırılacak. Eğitim-İşgücü Veri Tabanı güncelleştirilecek. Özel politika gerektiren gruplardaki kişilere iş arama motivasyonu ve yöntem desteği vermek amacıyla iş kulüplerinin sayısı artırılacak.

SGK’dan haksız gelir/aylık alınmasını önlemek amacıyla da yeni tedbirlerin alınacağı açıklandı.

SGK Haksız Gelir EngellenecekSosyal güvenlik mevzuatının sade ve anlaşılır bir yapıya kavuşturulması, kişileri sistemden uzaklaştıran bürokratik formalitelerin azaltılması planlanıyor. Kolay işverenlik uygulamasının da yaygınlaştırılacağı öngörülüyor. Aynı zamanda kişilerin sosyal güvenliğe ilişkin hak ve yükümlülüklerinden haberdar olması, iş ve işlemlerini yürütürken kullanacakları erişim kanallarını tanımalarının sağlayacağı belirtildi.

Gençlerin, kadın ve sosyal yardım alanların iş gücü piyasasına katılımını sağlamaya yönelik hedef grup, sektör, bölge odaklı aktif iş gücü programlarının uygulanmasını ve istihdam edilmelerini sağlamaya yönelik teşvikler geliştirilecek. Sosyal güvenlikte hak ve prim geliri kayıplarına yol açan kayıt dışılıkla etkin mücadele kapsamında ise denetime, koordinasyona, bilişim alt yapısına ve bilinçlendirme faaliyetlerine önem verilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum