Yatırım yapmaya başla!

Bireysel Emeklilik Hakkında İlginizi Çekecek 10 Bilgi

Bireysel Emeklilik Hakkında İlginizi Çekecek 10 Bilgi

Bireysel emeklilik sistemi, henüz ülkemiz için tam olarak benimsenmiş bir sistem değil. Buna rağmen yurtdışında sistemin aktif olarak işlediği ülkelerde son derece önemsendiği görülmektedir. BES’in mantığı ise çalıştığınız dönemde sahip olduğunuz hayat standartlarını, emeklilikte de sürdürebilmenizdir. Bu amaçla yapılan tasarruf ve yatırım sistemi de bireysel emeklilik sistemidir.

2001 yılında ilk defa tanıştığımız bireysel emeklilik sisteminin birçok avantajı bulunmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi sayesinde emekli olduğunuz zaman iyi bir ek gelir elde edebilirsiniz. BES tanımı, amacı ve avantajları için burayı tıklayın. Gönüllü olarak bu sisteme dahil olur ve çalıştığınız süre boyunca edeceğiniz tasarrufları, emeklilikte ek gelir olarak geri kazanırsınız. Bireysel emeklilik sistemi hakkında birçok kişinin endişesi vardır. Ama sistemin denetleme mekanizması oldukça güvenlidir ve sağlamdır. Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenir ve yılda en az 1 kere de bağımsız bir dış denetçi tarafından zorunlu olarak denetime tabi tutulur.

Bir işe başladığınız zaman, zaten bir sigortaya sahip olursunuz. Ama bu sigortanın, sosyal güvenlik anlamında katma değere sahip olmaması ve mevcut sistemin çökebilecek olması ihtimalleri, bireysel emeklilik sisteminin önemini daha da öne çıkarmaktadır. Aynı zamanda geleceğe yatırım yapmak isteyen kişiler için BES ile tasarruf hesabı oluşturmalarını sıklıkla öneriyor. Belli bir süre sonra hesabınızda, emeklilik ikramiyesi gibi birikmiş bir paranız olur ve hayallerinizi gerçekleştirecek fırsatı yaratmış olursunuz.

İşte bireysel emeklilik sistemi hakkında ilginizi çekecek 10 bilgi sizlerle:

Bireysel Emeklilik Sisteminde Katılımcı Sayısı

Bireysel Emeklilik Sisteminde Katılımcı Sayısı2001 yılında tanıştığımız bireysel emeklilik sisteminin, 2005 yılı sonunda katılımcı sayısı 700 bin civarındaydı. Bu seviye 2013 yılının sonunda 4,7 milyon kişiye yaklaştı ve 2014 yılında da % 23 oranında artış göstererek 5,8 milyon kişiye ulaştı.

BES’te Devlet Katkısı Ne Kadar?

BES’te Devlet Katkısı Ne Kadar?2014 yılında sistemin katılımcılarının yatırdıkları katkı payları için birikmiş olan devlet katkısı, 3 milyar liraya yükselmiştir.

Bireysel Emeklilik Sistemi ile Emekli Olanlar

Bireysel Emeklilik Sistemi ile Emekli OlanlarSistem henüz tam olarak benimsenmese bile BES ile emekli olanların sayısı 15 bin 255 kişiye ulaşmıştır.

BES Toplam Fon Büyüklüğü

BES Toplam Fon Büyüklüğü2006 yılında 2,8 milyar lira olan toplam fon büyüklüğü, 6 yıl sonra 20 milyar lirayı aşmıştır. 2014 yılının sonunda ise bu fonun toplam büyüklüğü 34,5 milyar liranın üzerine çıkmıştır. Bu rakam katılımcılara ait devlet katkısı fonları ile birlikte 37,6 milyar liraya ulaşmıştır.

BES ve Türkiye’nin Dünya’daki Yeri

BES ve Türkiye’nin Dünya’daki YeriEkonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkelerinde, bireysel emeklilik fonlarının Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içindeki payının ağırlıklı ortalaması, 2014 yılında bir önceki yıla göre % 9 artmış ve % 84,2’ye yükselmiştir. Türkiye’de ise bu fonların milli gelire oranı yalnızca % 4,9’dur.

Türkiye’de Hanehalkı Tasarruflarının Ortalama Getirisi

Türkiye’de Hanehalkı Tasarruflarının Ortalama Getirisi2004 – 2014 yılları arasındaki 11 yıllık dönemde, Türkiye’de hanehalkı tasarruflarının vergi sonrası getirisi % 206’dır.

BES Fonlarının Ortalama Getirisi

BES Fonlarının Ortalama Getirisi2004 – 2014 yılları arasında BES fonlarının vergi ile fon işletim giderlerinden arındırılmış getirisi, % 266’ya ulaşmıştır. Hanehalkı tasarruflarına göre kümülatif olarak BES getirisi ise % 60 daha yüksek görülmektedir.

BES Fonları Diğer Yatırım Araçlarından Daha Fazla mı Kazandırıyor?

BES Fonları Diğer Yatırım Araçlarından Daha Fazla mı Kazandırıyor?2008, 2011 ve 2013 yıllarında faizler ile döviz kurları yükselmiş, hisse senedi endeksleri düşmüştür. Bu yıllarda fon performansları, diğer hanehalkı getirilerinden yıllık olarak daha düşük kalmıştır.

BES’te Devlet Katkısı Nasıl İşler?

BES’te Devlet Katkısı Nasıl İşler?Getirilen düzenlemelerle birlikte 2013 yılının başından itibaren emeklilik sözleşmesinin sistemde geçirdiği süre 3 ila 6 yıla kadar olması durumunda devlet katkısı ve getirilerin % 15’ine; 6 ila 10 yıla kadar olması durumunda % 35’ine; 10 ila 10+ olması durumunda % 60’ına kadar hak kazanılmaktadır.

Devlet Katkısının Sınırı

Devlet Katkısının SınırıDevlet katkısı hesaplamasına konu olacak azami yıllık katkı payı tutarı, o yıla ait toplam brüt asgari ücret ile sınırlıdır. 2014 yılı için bu limit 13,230 lira ve hak kazanılacak maksimum devlet katkısı 3,307 lira seviyesine gelmiştir. 2015 yılı içinse 14,850 ve maksimum devlet katkısı tutarı 3,714 lira olacaktır.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Emeklilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum