Yatırım yapmaya başla!

Bir Startup Şirketinin Başarısız Olmasının 3 Büyük Nedeni

Bir Startup Şirketinin Başarısız Olmasının 3 Büyük Nedeni

Başarı kolaylıkla elde edilmiyor, değil mi? Yani hepimiz bu gerçeği biliyor ve kabulleniyoruz. Nitekim herkesin başarılı olmak istemesine rağmen çok az insanın istediği noktaya erişebilmesi de bu durumu kanıtlıyor. Keza çoğu kişinin çıktığı yoldan eli kolu boş bir şekilde dönmesi de aynı şekilde. Çünkü başarılı olmak için hem akıllıca davranmak hem de pozitif düşünmek gerekiyor. İşte pek çok kişinin genel olarak yaptığı hata da bu noktadan kaynaklanıyor. Çoğu kişi hedefe ulaşmak için çıktığı yolda ya yeteri kadar akıllıca davranmıyor ya da inancını koruyamadığı için mağlup olma durumunda kalıyor. Özellikle de startup şirketleri bu durumlarla yüzleşmek zorunda kalıyor.

Çünkü startup şirketleri diğerlerine göre çok daha fazla risk alarak yola çıkıyor. Düşünsenize; başarısız olma ihtimalinin % 75’lere kadar ulaşabildiği bir şirket kurmaya çalışıyorsunuz. İşte bu nedenle de girişimcilerin şirketlerine yatırması gereken tek sermaye para olmuyor. Paranın yanında sağlamaları gereken daha pek çok unsur bulunuyor. Nitekim başarılı startup şirketlerine baktığımızda onların şirketlerini büyük bir aşk ve inançla kurduklarını görürüz. Çünkü başarılı olma ihtimali çok da fazla olmayan bir iş kurmak ancak yeterli inanç, bilgi ve cesaretle yapılabilmektedir.

Peki, ya yapılmaması gerekenler? Startup şirketlerinin başarısızlığa sürüklenmesine neden olan şeyler? Bunları biliyor muyuz? Evet, bugün sizlere bir startup şirketinin başarısızlığına neden olan büyük nedenlerden bahsedeceğiz. Girişimcilerin genel olarak hangi noktalarda daha çok hata yaptığı üzerine konuşacağız. İsterseniz lafı dolandırmadan, pek çok girişimcinin hayallerinin suya düşmesine neden olan hatalar neymiş incelemeye başlayalım.

Geçmişi Tekrar Etmeye Çalışmak!

Geçmişi Tekrar Etmeye Çalışmak!Tamam, startup şirketlerinin daha önce başarılı olmuş girişimcilerin taktiklerinden yararlanmasında hiçbir sakınca yok. Ancak bu noktada genellikle unutulan nokta zamanın sürekli değiştiği ve insanların bakış açılarının aynı kalmadığı oluyor. Startup şirketleri geçmişte kullanılan her taktiğin işe yarayacağını düşünerek, diğerlerini taklit etmeye çalışıyor ve ne yazık ki genellikle bu yöntemden iyi sonuç alınamıyor. Kısacası; girişimciler başarılı olmuş kişileri tekrar ederek yine aynı başarıyı yakalayabileceklerini düşünüyor. Oysaki durum düşünülenin tam tersi yönde sonuçlanıyor. İşte bu nedenle; başarılı olmak istiyorsanız özgün olmaya ve kendi sisteminizi kurmaya dikkat etmelisiniz. Çünkü daha önce işe yaramış bir fikrin ya da yöntemin yine aynı başarıyı elde edebilmesi çok ama çok küçük bir ihtimaldir.

Rekabetten Kaçınmak için Çok Niş Bir Alan Seçmek!

Rekabetten Kaçınmak için Çok Niş Bir Alan Seçmek!Farklı olmak, duyulmadık fikirler üretmek elbette girişimciler için çok önemli. Çünkü insanların seveceği yepyeni bir ürün ya da hizmet üretirseniz, başarılı olma ihtimalinizi de bir hayli arttırmış olursunuz. İşte bunu düşünen girişimciler de farklı olmaya çalışmakta, özgünlükleriyle başarıyı yakalamaya uğraşmaktadırlar. Ancak pek çoğu burada olumsuz sonuçlarla karşılaşmak durumunda kalır. Zira yapacağı işi gereğinden fazla özgün, haddinden fazla farklı bir iş olarak belirler. “Nasıl olsa hiç rakibim yok, başarılı olmam kaçınılmaz” yaklaşımıyla hareket eden bu girişimciler, doğal olarak hayal ettikleri sonuçları elde edemezler. Onlar rekabetten kaçınmak için çok niş bir alan seçmenin şirketi zirveye taşıyacağını zannetseler de gerçekler girişimcilere rekabetten kaçınmanın çok da akıllıca olmadığını göstermektedir.

Süreç Boyunca Mükemmel Olmaya Çalışarak Umutsuzluğa Kapılmak!

Süreç Boyunca Mükemmel Olmaya Çalışarak Umutsuzluğa Kapılmak!Pek çok girişimciyi başarısızlığa sürükleyen nedenlerden bir tanesi de mükemmeliyetçi yaklaşımları ve bu yaklaşımın sonucunda ortaya çıkan negatif düşünceleridir. En başından itibaren kusursuz olmaya çalışan girişimciler haliyle yapılan hatalar karşısında umutsuzluğa kapılır ve negatif düşünceler üretmeye başlarlar. Ki bu da bir girişimci için yapılabilecek en büyük hatalar arasındadır. Çünkü bir startup şirketini başarıya götürecek en önemli faktör girişimcinin olumlu yaklaşımı ve zirveye ulaşma konusundaki inancıdır.

Doğal olarak bunu yitiren girişimci inancını gittikçe daha çok kaybedecek ve mükemmel olmaya çalışırken diğer doğrularını da değiştirecektir. İşte bu nedenle; süreç boyunca mükemmel olmaya çalışmaktan vazgeçmelisiniz. Başarılı bir girişimcinin zorluklarla karşılaşabileceğini bilmeli ve kusursuza ulaşmak için kusura da gereksinim olduğunu anlamalısınız. Kısacası, bu büyük başarısızlık nedeninden kendinizi korumalı ve olumlu düşünmekten hiçbir zaman vazgeçmemelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum